En Sıcak Konular

BDP'nin Nevruz davetiyesinde Zerdüşt mesajı

4 Mart 2012 09:57 tsi
BDP'nin Nevruz Bayramı için hazırladığı davetiyede Zerdüşt mesajı dikkat çekti.

Davetiyenin üzerinde Kürtçe 'Med toprağının çocukları, yaşlı Zerdüşt'ün torunları Nevruz'a gelin' deniliyor. Arkasında BDP Diyarbakır İl Başkanlığı mührünün olduğu davetiyeler, özellikle esnafa verilerek para isteniyor. Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine harekete geçen polis, olayın BDP tarafından organize edildiğini tespit etti. Davetiyelerin, vatandaşlara en az 10 liradan başlayan fiyatlarla satıldığı belirtiliyor.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı, 21 Mart'ta kutlanacak Nevruz Bayramı'nın kalabalık olması için yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda arka yüzünde başkanlığın mührünün de bulunduğu 'Zerdüşt' mesajlı davetiyeler hazırlandı. A5 ebadında tek sayfa olarak hazırlanan Nevruz davetiyesinin arka planında ateş, demirci Kawa ile 1990 yılında Diyarbakır'da Nevruz kutlamalarının yasaklanması üzerine kendisini yaktığı iddia edilen Zekiye Alkan'ın fotoğrafı bulunuyor. Davetiyenin en altında Seyit Rıza, Şeyh Sait ile Mazlum Doğan'ın fotoğrafları yer alıyor. Mesajda, "Med toprağının çoçukları, Yaşlı Zerdüşt'ün torunları, Seyit Rıza'nın söylemleriyle, Şeyh Sait'in mücadelesiyle, Zekiye Alkan ve Mazlum Doğan'ın ateşiyle, Güneşin yiğit ve arkadaşlarıyla gelin Nevruz'u kutlayalım." ifadeleri yer alıyor.

Kendisini BDP üyesi olarak tanıtan bazı kişilerin, ev ve işyerlerine davetiyeleri dağıtarak zorla para topladığı da öğrenildi. Vatandaşların durumu Diyarbakır Emniyeti'ne bildirmesi üzerine polis çalışma başlattı. Daha önce esnaflara kepenk kapattıranlar olduğu belirlenen kişilerin, "Nevruz için bir davetiye getirdik, en az 10 TL olmak üzere partiye yardım topluyoruz." diyerek esnafı para vermeye zorladıkları belirtiliyor. Diyarbakır polisi, davetiye dağıtmak suretiyle vatandaşlara baskı kurmak isteyenlere yönelik önleyici kolluk çalışmasına da başladı. Bunun için Diyarbakır'ın dört merkez ilçesi başta olmak üzere her cadde üzerinde geç saatlere kadar asayiş uygulamaları yapılıyor.

PKK'nın, Zerdüşt felsefesini yaymak için büyük bir gayret gösterdiği ortaya çıkmıştı. 2006 yılında örgüte yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nda yayınlanan bir habere göre, örgüt mensuplarının dinî lider olarak Zerdüşt'ü kabul ettiği belirlenmişti. 300 PKK'lının katıldığı bir ankette 'En çok beğendiğiniz dinî önder kim?' sorusuna teröristlerin yüzde 34'ü, Mecusiliğin kurucusu olan Zerdüşt'ün ismini vermişti.

zamanBu haber 587 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,104 µs