En Sıcak Konular

Putin'e suikastta Türkiye iddiası

28 Şubat 2012 09:08 tsi
Putin'e suikastta Türkiye iddiası Rus devlet televizyonu ''Kanal 1'', ''Çeçen lider Umarov'dan talimat alan teröristlerin 4 Mart'ta yapılacak devlet başkanlığı seçiminin hemen ardından Putin'i öldürmeyi planladıklarını'' öne sürdü.

Rus ve Ukrayna gizli servislerinin Rusya Başbakanı Vladimir Putin'e yönelik suikast iddiasıyla gözaltına aldığı kişilerin Çeçen militanların lideri Doku Umarov ile bağlantılı olduğunu tespit ettiği ve 2 zanlının da Türkiye üzerinden Ukrayna'ya geldiği ileri sürüldü.

Haberde, Putin'e suikast yapacağı öne sürülen kişilerin Ukrayna'nın Odesa kentindeki bir evde hazırladıkları bombaların kazara patlaması sonucu ele geçirildiği belirtildi.

Putin'in Basın Sözcüsü Dimitriy Peskov, İtar-Tass'a yaptığı açıklamada suikast girişimini doğruladı ancak konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Haberde, Putin'e suikast yapacağı iddia edilen 2 militanın Birleşik Arap Emirlikleri'nden olduğu, Türkiye üzerinden Ukrayna'ya geldiği öne sürüldü. Militanların doğrudan Umarov'dan talimat aldığı iddia edilen haberde, Çeçen uyruklu militanlardan birinin bombayı kazara patlaması sonucu Odesa'da hayatını kaybettiği ve Kazakistan vatandaşı İlya Pyanzin'in ise yaralı olarak yakalandığı belirtildi.

Kanal 1, asıl adı Adam Osmayev olan Pyanzin'in Odessa'da gözaltına alındığı sırada çekilen görüntüsüne yer verdi.

Osmayev, Kanal 1'e Ukrayna'da gözaltındayken yaptığı açıklamada, ''Hedefimiz Moskova'ya gitmek ve Başbakan Vladimir Putin'i öldürmeye çalışmaktı. Bunun için seçilen tarih 4 Mart'taki devlet başkanlığı seçiminden hemen sonraydı'' dedi.

Osmayev, kendisinin intihar eylemcisi olmadığını, ancak patlama sırasında hayatını kaybeden Çeçen vatandaşı arkadaşının intihar eylemcisi olmayı kabul ettiğini belirterek, saldırı sırasında son derece güçlü mayınlar kullanmayı planladıklarını söyledi.

Kanal 1, Osmayev'in bombaları Putin'in her gün geçtiği yolun altına döşemeyi planladığını söylediğini belirterek, Osmayev'in ifadesinde öncelikle Rusya'daki ekonomik hedeflere saldırı düzenlenmesi, ardından Putin'in öldürülmesinin planlandığını itiraf ettiğini duyurdu.

Bu arada, Rusya iç istihbarat servisi de suikast iddiasının ardından ülkedeki bütün siyasi liderlerin güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı.

star

Bu haber 849 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,443 µs