En Sıcak Konular

Grip bağışıklık sisteminden uyarı veriyor

26 Şubat 2012 15:35 tsi
Acıbadem Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, yılda en az iki defa geçirilen gribal enfeksiyonun bağışıklık sistemindeki problemin habercisi olduğunu söyledi.

Güneşin daha az görüldüğü, metabolizmanın yavaşladığı ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı kış aylarında hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını ve bağışıklık sisteminin özelliklerini bilmek gerekiyor.
 
Acıbadem Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen, bağışıklık sisteminin görevinin vücudu bütün dış etkenlerden, virüs, bakteri ve mikroorganizmalardan korumak olduğunu söyledi.
 
Dileklen, bu sistemdeki olası problemlerin sık enfeksiyon geçirmekten kansere kadar birçok hastalığa neden olabileceğini ifade etti.
 
Bağışıklık sisteminin doğal ve sonradan kazanılmış olarak ikiye ayrıldığını dile getiren Dileklen, doğal bağışıklık sisteminin anne karnında elde edildiğini, sonraki süreçte ise hastalık geçirilerek ya da aşılanarak kazanıldığını kaydetti.
 
Yılda ikiden fazla gribal enfeksiyon geçirmenin bağışıklık sisteminde bir soruna işaret ettiğini belirten Dr. Soner Dileklen, şu tavsiyelerde bulundu:
 
“Bu durumda nerede yanlış yapıldığını, neyin eksik olduğunu kontrol etmek gerekiyor. Elde edilen sonuçlara göre tercihen doğal, gerekirse dışarıdan takviye ile tedavi yapılıyor. Ancak kullanılacak takviyelerin mutlaka doktor kontrolünde, ek rahatsızlıklar dikkate alınarak tüketilmesi gerekiyor. Eğer tüm eksikler giderildiği halde problem varsa, sistemi bozan kronik bir hastalık olup olmadığına bakılıyor ve tedavisi yapılıyor.”
 
Dr. Dileklen, kronik akciğer ve karaciğer hastalıkları ile tiroid sorunlarının bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine de işaret etti.

cihan


Bu haber 685 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,636 µs