En Sıcak Konular

Hapisteki vekile 5 yıl hapis istemi

23 Şubat 2012 15:27 tsi
12 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen ancak YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle hakkında, cezaevinden gönderdiği bir mektup nedeniyle 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

BDP'nin desteği ile 12 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen ancak YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin seçim döneminde cezaevinden gönderdiği bir mektup için kendisine, hem de mektubu mitingde okuyan BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt hakkında, "Terör örgütü propagandası yaptıkları" gerekçesiyle 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Özel Yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı BDP'nin Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 31 Mayıs 2011 tarihinde düzenlediği seçim mitingi ile ilgili soruşturmasını tamamladı. Savcılık, 12 Haziran seçimlerinde yeterli oyu aldığı halde milletvekilliği YSK tarafından düşürülen KCK davası tutuklusu Hatip Dicle ve BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile ilgili iddianame hazırladı. İddianamede, Hatip Dicle'nin cezaevinde yazdığı mektuptan bölümler verilerek, PKK'dan 'özgürlük hareketi' olarak söz edildiği, mektubun bütün olarak ele alındığı zaman bunu yazan Dicle ile bunu okuyan Zümrüt’ün ’"PKK terör örgütünün propagandasını" yaptıkları belirtildi.

5'ER YIL HAPİS

İddianamede, mektubu yazan Hatip Dicle ve okuyan BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün, "Terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi. İddianame, Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza mahkemesince kabul edilirken, Dicle ile Zümrüt'ün yargılanmalarına önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi.

Hatip Dicle cezaevinde olduğu için seçim çalışmaları sırasında kendi adına düzenlenen mitinglere zaman zaman mektup göndererek, seçmenlerine mesajlarını veriyordu.

MEKTUPTA NE YAZILMIŞTI?

BDP tarafından Hatip Dicle için Lice ilçesinde düzenlenen mitingde BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt tarafından okunan ve bir kısmı iddianamede de yer alan mektupta Hatip Dicle, "Özgürlük hareketinin temelinin atıldığı o görkemli günlerden bugünlere kadar Lice halkı yaşlısı ve genciyle bu tarihi tespiti hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Köylerimizi yaktılar ama zulme teslim olmayı bir an bile düşünmediniz. Aç, işsiz ve yoksul bıraktılar, o dik başınızı asla eğmediniz. 1993'te olduğu gibi Lice'yi baştan aşağıya yıktılar. Özgürlük mücadelesinin kalesi olmaya inatla devam ettiniz. Kürt özgürlük hareketini tasfiye etmeye yeltenen AKP'yi bu seçimde Kürdistan da ebediyen sandığa gömmenin tam zamanıdır" diye yazmıştı.NTV

Bu haber 447 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,385 µs