En Sıcak Konular

Ankara'nın 'blok' mesajı

23 Şubat 2012 09:32 tsi
Ankara'nın 'blok' mesajı Suriye bölünürse, Türkiye nasıl etkilenir?

Suriye konusunda birbiri ardına, üstelik çoğu kafa karıştırıcı gelişmeler yaşanıyor. Ankara’nın tam da böyle bir aşamada, kendi içinde yeniden denge kurmak zorunda kalması gerçekten can sıkıcı. Çünkü küresel ve bölgesel ölçekteki hemen tüm oyun kurucuların ‘iç dengesi’, en azından bize oranla daha sağlam görünüyor.

Üçüncü kez burada yazıyorum. Suriye konusunda en küçük gelişmeyi bile haber, sansasyon ve ‘flaş, flaş’ ölçeğinde yansıtanlar, her nedense Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov arasında imzalanan 30 maddelik işbirliği metnini ısrarla görmezden geliyorlar. Oysa iki ülkenin bölgesel sorunlar başta olmak üzere pek çok başlık altında konuşabildiğinin değil, konuştuğunun, bundan sonra da gerekirse daha fazla konuşacağının imzasıydı bahsettiğim metin.

Kim dinler, Rusya dediğiniz öylesine bir ülke, zaten Soğuk Savaş bitmiş, parçalanmış, gücü kudreti kalmamış bir garip memleket! Şu halde memleketimizde en üst düzeyde ağırlanan Çinli konuğumuz da sıradan birisi (!) olmalı.

Dileyen yanlış anlayabilir, sakıncası yok. Lakin şunu demeye çalışmıyorum: Türkiye, ani bir manevrayla Rusya-Çin ekseninde yer almaya karar verdi ve bölgesel sorunlar başta olmak üzere beklenmedik adımlar atabilir. Hayır, şunu söylüyorum: Suriye ve onunla birlikte asıl hedef tahtasındaki ülke olan İran başta olmak üzere her konuda, sadece bir bloğa kulak vermek zorunda olmadığını lisanı hal ile anlatıyor Ankara. Hepsi bu.

Çin: Sadece ticaret mi?

Çin’in ikinci adamının, bir başka deyişle yakın gelecekteki bir numaralı isminin böyle bir kabul görmesini, ticaret hacmiyle, muhtemel bol sıfırlı anlaşmalarla izah edenlere küçük bir itirazım var: Bu görüşme trafiğinin politik karşılığı olmasa, o rakamları rüyanızda bile göremezsiniz.

Kim neresinden çekiştirirse çekiştirsin, Ankara’nın son yıllarda uyguladığı dış politika çizgisinde temel bir değişiklik yok. Bu ‘çekiştirme’ sözünü, şu sıralar kendi içimizde yaşadığımız krizin, esasen dış politikayla doğrudan ilgili olduğuna dair kullanmakta herhalde bir sakınca yok. İran-Suriye ekseninde olup bitmesi muhtemel her gelişmede yahut planlanan her hamlede, Ankara’nın değerini bilenler ‘Eğer bizimle yol arkadaşlığı yapmayacaksanız, işte hendek, işte deve’ deyiverdiler kısa yoldan.

Heyhat, Ankara’nın bu tür restleşmelere ve de ‘şantaj’lara ne kadar dayanıklı olduğunu bilen bilir. Dahası, bunlara boyun eğmeyecek kadar basiretli ve kararlı bir siyasi liderliğe de sahip.

...

Rusya, Çin ve elbette İran, Şam yönetiminin arkasında daha fazla duramayacağının farkında. Uluslararası baskının bu denli artması karşısında, madem bölünecek, o halde haritayı biz çizelim arayışında olabilirler mi? Kesinlikle ciddiye alınması gereken bir ihtimal. Bir başka gerçek, Suriye’nin bölünmesinden ciddi ölçüde etkilenecek ülkelerin şöyle bir sıralamasını yapsak ve en başa Türkiye’yi yazsak, kimse kolayca itiraz etmeyecektir. İyi de neden bu kadar kritik bir eşikte, dip dalgalar halinde devam eden bir kriz yaşıyoruz ve kan kaybediyoruz? Böyle bir gerilim hattında Ankara’nın mesela bölünmüş bir Suriye’nin ne getirip götüreceğini soğukkanlı biçimde değerlendirmesi mümkün mü?

Nasuhi Güngör / Star (İlgili kısım)Bu haber 1,542 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,051 µs