En Sıcak Konular

Kılıçdaroğlu'na şok sözler

23 Şubat 2012 08:27 tsi
Kılıçdaroğlu'na şok sözler Çifte kurultaya hazırlanan CHP'de sular durulmuyor. Eski Genel Sekreter Önder Sav, dün yazılı bir açıklama yaparak Genel Merkez'e ağır eleştirilerde bulundu.

Sav'ın açıklaması tüzükte kurultayın toplanması için gerekli ‘salt çoğunluk’ (yarıdan bir fazla) şartı nedeniyle “altın adam” konumundaki delegeler arasında büyük yankı buldu. Sav parti yönetimini “tüzük acemisi, çiğ, hazımsız, zikzaklı siyasi geçmiş” sahibi olmakla, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu “başarısızlığını örgüte yıkmakla” suçladı. Partinin oylarının yüzde 20'nin altına düştüğünü söyleyen Sav, “Yen yırtıldı, kol kırığı gizlemez” dedi. Eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın da, Genel Merkez'in tüzük konusundaki görüşlerini dikkate almaması üzerine, kendisini arayana delegelere “ilk gün kurultayına katılmayın” mesajı verdiği öğrenildi.

ONUR KARTI SIKINTISI

Sav'ın sert çıkışında, parti yönetiminden son dönemde yapılan açıklamalarla, onur üyelerine verilecek kurultay kartlarıyla ilgili GenelMerkez'in tutumunun etkili olduğu belirtiliyor. Alınan bilgiye göre, kurultay delege kartları, il başkanlıkları aracılığıyla delegelere dağıtılıyor. Ancak 'onur üyesi' sıfatı taşıyan pek çok isim, Genel Merkez'e kurultay kartı almak için gitti ancak ret yanıtı aldı. Genel Merkez'in bu tasarrufunun, eski Genel Sekreter Önder Sav ve ekibinin, kurultay katılımını “bloke” etmeye yönelik olduğu iddia edildi.

SAV BOMBARDIMANI
 
Sav dün yaptığı yazılı açıklamada, parti yönetimini sert şekilde eleştirdi. Kılıçdaroğlu yönetimini “özgürlükçü, demokrat tüzük değişikliği” söylemine rağmen tüzük kurultayı için imza veren 362 kurultay delegesinin yasal ve tüzüksel taleplerini yok saymakla suçladı. Parti yönetiminin, “örgütle alay edercesine panik havası içinde şölen kurultayı düzenleme isteğinin sırıttığını” söyleyen Sav, muhaliflerin, iki gün kurultay talebinin dikkate alınmamasına da, “Yasal hüküm çiğnenmiştir” tepkisi gösterdi. Sav, “Örgütün içindeki parti içi demokrasi ateşini Anadolu Ateşi ve benzeri etkinliklerle söndürmeye kalkmanın altında yatan nedenleri örgütümüz çok iyi kavramaktadır” dedi. Demokratik tüzük isteyenlerin ‘sicili bozuklar’ diye nitelendirilmesine tepki gösteren Sav, “Önce kendi zikzaklı siyasi geçmişlerini ve sicillerini masaya yatırmalarını tavsiye ederim” ifadesini kullandı. Sav Gençlik Kolları Başkanlığı sitesinde resmi üzerine “kırmızı çarpı” işareti konarak, “pislikler, kokuşmuşlar defolun” yazılmasıyla ilgili olarak da, “Parti Yöneticileri yalanlama yapmadıklarına göre o ayıbı bölüşüyor olmalılar” dedi.
 
Örgütün yok sayılarak, partiye emeği geçmemiş isimlerin milletvekili yapıldığını belirten Sav, şunları kaydetti: “Kurultay delegeleri, köşeye sıkıştırılmaya, horlanmaya, dinleyici-izleyici baskısı ile sindirilmeye çalışılmaktadır. Kol kırılır, yen içinde kalır denilerek, delegelerden özveri isteniliyor. Artık yen yırtılmış, kolun kırıklığı gizlenemez hale gelmiştir.” Sav, seçimlerden bu yana partinin oyunun yüzde 20'nin altına düştüğünü sözlerine ekledi.
 
bugün


Bu haber 508 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,902 µs