En Sıcak Konular

'Depremzede camiler' onarılıyor

22 Şubat 2012 14:45 tsi
Van'da meydana gelen depremlerde ağır hasar gören tarihi Hüsrevpaşa ve Kayaçelebi camilerinin minareleri ve son cemaat yeri, yeniden restorasyon için yıkılıyor.

Van Kalesi'nin arkasındaki Eski Van Şehrinde Hüsrevpaşa ile Kayaçelebi camileri, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerde hasar gördü. Vakıflar Bitlis Bölge Müdürlüğünün başlattığı çalışma kapsamında camilerin restore edilebilmesi için ağır hasar gören kısımların yıkılması kararı alındı. Kararın Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmasıyla uzmanlar kontrolünde minarelerin yıkım işlemine başlandı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Karabayram, ağır hasar gören bölümlerin yıkılacağını bu bölümlerin yeniden restore edileceğini belirtti.

Her iki caminin son cemaat yerinde oluşan bölgesel çatlakların yapıların girişini tehdit ettiğini bildiren Karabayram, şöyle konuştu:

''Camilerin minareleri ağır hasar görmüştü. Anıtlar Kurulu'nun onayıyla zarar gören bölgeler ve minareler itinalı bir şekilde yıkılıyor. Minarelerde kullanılan taşların bir kısmı özel taşlar, bu nedenle özel çalışmalar yürütülüyor. Sökülen taşlar yerinde numaralandırılıyor, bir disiplin içinde yerde daireler şeklinde sıralanıyor. Çünkü onarım yapılmaya başlandığında bu taşlar yeniden kullanılacak.''

Karabayram, restorasyon çalışmalarına yaz aylarında başlanacağını kaydetti.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Ermeni çeteleri tarafından yıkılan Eski Van Şehrinde bugüne ulaşabilen yapılardan Hüsrevpaşa Camisi ile Kayaçelebi Camisi, geçen yıl restore edilerek ibadete açılmıştı.

Kaynak: AA 

Bu haber 473 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,407 µs