En Sıcak Konular

''Ülkeler Türkiye'yi model alıyor''

21 Şubat 2012 12:27 tsi
''Ülkeler Türkiye'yi model alıyor'' Dünya Bankası'nın yeni Türkiye Direktörü Raiser, Türkiye'yle ilgili değerlendirmede bulundu...

Raiser, bölgede Türkiye'ye model olarak bakan ülkeler olduğunu söyledi. Raiser, cari açığın düşmesini ve istikrarlı hale gelmesini beklediklerini kaydetti.

Yeni yılla birlikte, Dünya Bankası Türkiye Direktörü de değişti. Yaklaşık bir ay önce Türkiye'ye gelen yeni Direktör Martin Raiser NTV'nin sorularını yanıtladı.

Yunanistan'la ilgili konuşan Raiser "Yunanistan'la ilgili anlaşmadan mutluluk duyarız. Euro Bölgesi ve Yunanistan için sorunları çözmeyecek ama büyük bir adım" dedi.

Türkiye'yle ilgili değerlendirme yapan Raiser şunları söyledi: "Türkiye ihracatını artırmayı hedefleyecektir. Biz küresel piyasalardaki risklere de bakıyoruz. Türkiye de dışarıdaki gelişmelerden etkilenecektir.

Türkiye'de şu anda mali piyasalar ve mali araçlar hanelere çok fazla seçenek sunmuyor. Banka hesaplarını kullanıyor pek çok kişi. Türkiye insanların çok tasarruf yapması için çok fazla seçenek ortaya koyabilir.

Bizim sağlayacağımız para önemli görünmüyor. Daha önce yılda 2 milyar dolar sağlıyorduk. 1.1 milyar dolara düşüreceğiz. Kriz sonrasında bu oranlar daha farklılaşabilir. Enerji verimliliği, KOBİ'ler, eğitimde yapılacak yatırımlara destek verilecek. Türkiye'ye bölgede model olarak bakan ülkeler var. Tüm bu ülkeleri birbirine bağlamak, deneyimleri paylaşmak çok önemli.

CARİ AÇIĞIN DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ
Cari açığın düşmesi beklentilerimize paralel. İç talebin 2011'e göre biraz daha az olduğunu görüyoruz. Cari açığın düşmesini ve istikrarlı hale gelmesini bekliyoruz.

Türkiye'nin para politikası geçtiğimiz 6 ayda sıkılaştırıldı. Bu da kredilere yansıdı. Sıkı para politikasının çok büyük bir önemi var."

Dünya Bankası Başkanlığı adaylarını değerlendiren Raiser, Kemal Derviş konusunda "Ben Derviş'le görüşmek istiyorum. Kurumda önemli bir konuma sahip" dedi.

ntvmsnbc

Bu haber 553 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,178 µs