En Sıcak Konular

Yunanistan'ı kurtarma paketi için toplandılar

20 Şubat 2012 17:21 tsi
Avro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan'a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketine onay için toplandı.Avusturya Maliye Bakanı Mari Fekter, toplantıya girişinde basına konuşurken Yunanistan'dan alacaklarının yüzde 70'ini silmeyi kabul eden banka ve finans kuruluşlarından daha fazla indirim talep etti.

Fekter, ''Özel sektör bir miktar daha yardımcı olmak zorunda kalabilir. (Yunanistan'ın borçlarının silinmesinde) ne kadar taahhütte bulunacaklarını net olarak bilmiyoruz'' dedi.

Maliye Bakanı Fekter, toplantıda ellerinde Yunan tahvili bulunduran merkez bankalarının da borç indiriminde rol alabileceğini söyledi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere de, Belçika Flaman (VRT) radyosuna yaptığı açıklamada Yunanistan'ın kamu borcunun hedeflendiği gibi 2020 yılında gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 120'sine düşürülmesi için Atina'nın alacaklılarının ''daha büyük zarara'' hazır olmasını istemişti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ise toplantıda Yunanistan'ın halen gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 160'ı düzeyindeki kamu borcunun 2020 yılında yüzde 120'ye düşürülmesinde özel sektörün katkısını netleştireceklerini söyledi.

Schauble, toplantıda ayrıca Yunanistan'ın kurtarma paketi karşılığında uygulayacağı ekonomik programa bağlılığını güvence altına alacak önlemler üzerinde uzlaşma arayacaklarını dile getirdi.

A.A.Bu haber 532 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,055 µs