En Sıcak Konular

BDP ve DTK heyeti Mahmur Kampı'nda

20 Şubat 2012 14:32 tsi
Kuzey Irak'ta bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) heyetleri, Mahmur Kampı'nı ziyaret etti.DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, burada yaptığı açıklamada şiddet yolunu tasvip etmediklerini, "Kürtlerin sabrederek kazanacaklarını" söyledi.

İran'ın kuzeybatısında 1946 yılında kurulan ve yalnızca bir yıl kadar yaşayabilen Mahabad Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılan BDP ve DTK heyeti Mahmur Kampını ziyaret etti. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Nazmi Gür'ü Mahmur Kampı girişinde binlerce kişi karşıladı.

Coşkulu karşılama sonrası heyet adına kamp sakinlerine bir konuşma yapan DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, şiddet yolunu tasvip etmediklerini ifade ederek, "Kürtlerin sabrederek kazanacaklarını" söyledi. Kürt birliği için çaba harcadıklarını, bu nedenle burada olduklarına dikkat çeken Ahmet Türk, barışçıl temelde çözüm için çaba harcadıklarını belirtti.

Türkiye'de yaşanan gelişmelere de değinen Ahmet Türk, demokratik ve siyasi çözüm için çalıştıklarını belirterek, "Kürtler sabrederek kazanacak. Kürtleri silahla öldürerek bitiremeyecekler. Biz sorunun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için çalışıyoruz. Bu yönde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Heyet, kampta Türkiye'de yaşanan siyasi olayları protesto etmek için açlık giren vatandaşları da ziyaret ederek görüştü.

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından kurulan Musul'a bağlı Mahmur Kampı'nda, 1996'da Hakkâri ve Şırnak gibi sınır köylerinden buraya göç eden 12 bine yakın Türk vatandaşı yaşıyor. Kampta 2500 civarında ev bulunurken, kampın yüzde 65'ni ise çocuk ve kadınlar oluşuyor. Kampta bulunan 3 bin 500 civarında çocuk ise eğitim görüyor. Dersler arasında ise Türkçe de bulunuyor.

Türkiye, kampın terör örgütü PKK için eğitim kampı olarak kullanıldığını ve kapatılması gerektiğini savunuyordu. Demokratik açılım kapsamında kamp sakinlerinin Türkiye'ye geri dönmesi konuşulmuş ancak bu proje bir türlü hayata geçirilememişti.

(CİHAN)

Bu haber 497 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,296 µs