En Sıcak Konular

Turgut Özal'ın ölüm raporu hazır

20 Şubat 2012 12:40 tsi
Turgut Özal’ın vefatıyla ilgili sürpriz tanıklarla görüşen Devlet Denetleme Kurulu, ‘suikast mı, doğal ölüm mü' tartışmasına son verecek rapor hazırladı. Rapor Özal’a suikastı da masaya yatırıyor.

Turgut Özal'ın ölümüyle ilgili raporun neden açıklanmadığının perde arkası ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün döneminde aktif hale gelen Devlet Denetleme Kurulu (DDK), yakın tarihin karanlıkta kalan olaylarını ışık tutmaya devam ediyor.

Çankaya Köşkü, şimdi de 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümü tartışmaya açmaya hazırlanıyor. Gül’ün talimatı ile Kasım 2010’da Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili inceleme başlatan Devlet Denetleme Kurulu, çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık bir yıldır devam eden incelemelerde, 20 yıl öncesinin tüm kayıtları tarandı. Turgut Özal’ın eşi Semra Özal ve oğlu Ahmet Özal başta olmak üzere, Özal’ın yakın çevresindeki tüm kişilerle konuşuldu.

Tartışmalara son verecek rapor

DDK’nın, Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili elde ettiği bilgi ve belgeler sır gibi saklanıyor. Ancak Köşk’ten sızan bilgilere göre, DDK’nın raporu, Özal’ın ölümü “suikast mı yoksa doğal ölüm mü” tartışmasına son verecek nitelikte bilgileri içeriyor. Ayrıca yapılan incelemelerde, Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili olarak bazı ihmallerin olduğu tespit edildi. İncelemeler sırasında, Özal’ın ölümüyle ilgili önemli bilgiler veren sürpriz tanıklar da ortaya çıktı. Bu işilerin verdiği bilgiler ise, Özal’ın ölümüyle ilgili bugüne kadar bilinmeyen bazı ayrıntıların gün yüzüne çıkmasını sağladı. DDK’nın ekibi, Özal’a Kartal Demirağ tarafındana düzenlenen suikastin, ölümüyle bir bağlantısının olup olmadığını da mercek altına aldı. DDK Özal’ın ölümüyle ilgili raporunu Ocak ayı içinde açıklamayı planlıyordu. Ancak, soruşturmayla ilgili yeni bilgi ve belgelerin ortaya çıkması incelemelerin de uzamasına yol açtı. Rapor, Başbakanlığın yanı sıra, Özal’ın ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Ankara özel yetkili cumhuriyet savcılığına da gönderilecek. Bu çerçevede ihmali bulunan kişilerle ilgili soruşturmaların önü açılmış olacak. Raporun özetinin ise, kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Star

Bu haber 534 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,098 µs