En Sıcak Konular

İsrail cezaevindeki Filistinli tutuklunun açlık grevi

20 Şubat 2012 10:13 tsi
Şimdiye kadar hiçbir suçlamada bulunulmadığı halde haksız ve Hukuksuz bir şekilde özgürlüğü kısıtlanan Haydar Adnan 65 gündür açlık grevinde bulunuyor.Haydar Adnan'ın ölümün eşiğinde olduğu bildirildi.

İsrail askeri yargı sistemine, uzun gözaltı sürelerine ve tutuklulara yönelik muameleye dikkati çekmek için İsrail cezaevinde 65 gündür açlık grevi yapan Filistinli tutuklu Haydar Adnan'ın ölümün eşiğinde olduğu bildiriliyor.

İnsan Hakları Hekimleri adlı grubun İsrail biriminden yapılan açıklamada, Adnan'ın durumunun çok ağır olduğu belirtildi.
Addameer Mahkum Desteği ve İnsan Hakları Derneği avukatı Sahar Francis de Safad bölgesindeki Ziv hastanesinde Adnan'ı ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, Filistinli mahkumun açlık grevi yapmasına rağmen hastanedeki yatağına zincirlendiğini belirterek, Adnan'ın zihinsel olarak mükemmel, ancak fiziksel olarak çok zayıf olduğunu kaydetti.

Ziv hastanesinden üst düzey bir tıbbi yetkili geçen hafta yaptığı açıklamada, Adnan'ın durumunun istikrarlı olduğunu, ancak açlık grevinin vücuduna verdiği hasarın kalıcı olduğunu söylemişti.

Adnan'ın ailesi ve avukatlarının beklentilerine rağmen, İsrail askeri mahkemesi Adnan'ın tutukluluk süresini 8 Mayıs'a kadar uzatmıştı. Askeri mahkeme, Adnan'ın vücuduna verdiği zarardan sadece kendisinin sorumlu olduğunu ileri sürmüştü.
Bu arada İsrail Yüksek Mahkemesi'nin Adnan'ın şikayetlerini dinlemeye hazır olduğu belirtilmesine rağmen, oturum için herhangi bir tarih belirlenmediği kaydediliyor.

İnsan Hakları İzleme örgütünün bir an önce serbest bırakılması ya da suçunun açıklanması talebine rağmen Adnan'ın niçin tutuklandığına dair çok az şey biliniyor.

Haydar Adnan'ın karısı Randa Adnan, Perşembe günü İngiliz Independent gazetesine yaptığı açıklamada, "Kocamı tanıyorum. Fikrini değiştirmeyecektir. Ölmesini bekliyorum" demişti.

Batı Şeria'nın Cenin kentinde 17 Aralık 2011'de İsrail güvenlik güçlerince tutuklanan İslami Cihad Örgütünün sözcüsü Adnan hakkında İsrail makamları şimdiye kadar herhangi bir suçlama getirmedi ve kanıt sunmadı.

Adnan, 18 Aralık 2011'den bu yana yemek yemeyi reddediyor.

aaBu haber 500 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,449 µs