En Sıcak Konular

Türkiye yardım etti diye...

20 Şubat 2012 09:54 tsi
Türkiye yardım etti diye... Kuraklıkla mücadele eden Somali’de Türkiye’nin yardımları laiklik tartışması başlattı.?El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü “Türkler bizi laik yapmak istiyor” diyerek saldırı tehdidinde bulundu.

Türkiye, Somali’de geçen yaz son 60 yılın en büyük kuraklığına bağlı olarak yaşanan kıtlık nedeniyle ülkeye yaptığı milyonlarca dolarlık yardıma karşın yaranamadı. Ülkenin önde gelen İngilizce haber sitesi Somalia Report, Türkiye’den giden yardımların Somali’de tartışmalara neden olduğunu yazdı. Habere göre, geçtiğimiz haftalarda El-Kaide örgütüne katılan Somali merkezli İslamcı terör örgütü El Şebab, Türkiye’nin “din merkezli” yardımlarının ülkeyi laikleştirme amacı taşıdığını savunurken ülkenin laik kesmi ise Türkiye’nin yol, hastane gibi temel ihtiyaçlarını göz ardı ederek ülkeye sadece dini yardımlarda bulunmasını eleştiriyor.


Camilerde Türkiye vaazı
“Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali’nin başkenti Mogadişu’ya 2011 yılı Ağustos ayında yaptığı ziyaretin ardından Türkiye, Somali’deki dahlini artırdı ve hatta neredeyse Mogadişu’nun yeniden yapılanmasını ulusal bir misyona çevirdi” diyen site, Türkiye’nin Mogadişu’nun her noktasında hissedilen varlığının El Şebab örgütünü memnun etmediğini yazdı. Habere göre, El Şebab’ı destekleyen imamlar, Türklerin Batı’nın yararına çalışan laik ajanlar olduklarını anlatıyor, Türkiye’nin amacının Somali’yi kendisi gibi laik bir ülke haline getirmek olduğunu söylüyorlar. El Şebab en çok Türkiye’ye eğitim almaya giden burslu öğrencilere tepki gösteriyor. El Şebab liderlerinden Şeyh Abdikadir Mümin geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri’nin bursuyla Türkiye’ye gelen 400 Somalili genç hakkında “Türkler neo-kolonyal amaçlar besliyor” dedi. Örgüte bağlı imamlar ise sık sık “öğrencilerin Türkiye’de istihbarat eğitimi aldıklarını” tekrarlıyor. Türkiye’den burs alanların askeri eğitime başladıkları iddia ediyor. Türkiye’ye giden kız öğrencilere çarşaf giymelerinin “yasaklandığı” söylentileri de örgütün tepkisinin artmasına neden oluyor. Somalia Report sitesi El Şebab’ın açıklamalarının “Türkiye’den gelen yardımları yasaklama ya da Türk yardım birliklerine direkt bir saldırı için ön hazırlık” olabileceği yorumunu yaptı.

MilliyetBu haber 935 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,671 µs