En Sıcak Konular

UEAK İran'a ikinci kez gitti

20 Şubat 2012 09:29 tsi
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) heyeti, İran'ın nükleer programı konusunda yetkililerle temasta bulunmak üzere Tahran'a gitti.

İran'a bir aydan daha az bir süre içinde ikinci kez giden UAEK üst düzey yetkilisi Herman Nackaerts, hareketinden önce Viyana havaalanında ziyareti konusunda basına açıklamada bulundu.

Nükleer silahlar konusunda gizli çalışmalar yaptığı şüphesi konusunda İranlı yetkililerle yapacakları görüşmede ilerleme kaydetmeyi ümit ettiğini belirten Nackaerts'in kelimelerini dikkatle seçmesi, toplantının başarılı geçmesi konusundaki beklentilerinin az olduğu şeklinde yorumlandı.

Görüşmeler konusunda ümitleri artırmaktan kaçınma kaygısıyla sözlerini sürdüren Nackaerts, ''Önemli olan bu ziyaretten sonra somut sonuçlar elde edebileceğiz ve en yüksek önceliği olan konu kuşkusuz ki İran'ın nükleer programının olası askeri boyutları olarak kalmayı sürdürüyor. Bu, elbette ki zaman alabilecek karmaşık bir konu, ancak görüşmenin yapıcı olacağını ümit ediyoruz'' diye konuştu.

UAEK heyetinin ziyaretinden önce Associated Press haber ajansına konuşan üst düzey diplomatlar, İran'ın Batılı ülkelerin nükleer faaliyetlerine ilişkin baskısını köreltmede güvendiği stratejik ortakları Rusya ve Çin'in, Tahran yönetiminden UAEK heyetiyle işbirliği yapmasını istediklerini söyledi.

Adı gizli kalmak koşuluyla konuşan üst düzey diplomatlardan biri, Moskova ve Pekin yönetimlerinin İran'ı ikna etmek amacıyla ''çok üst düzeyde bir diplomasi yürüttüklerini'' söyledi.

AA
Bu haber 487 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,890 µs