En Sıcak Konular

İran, İngiltere ve Fransa'ya petrol vermeyecek

20 Şubat 2012 09:18 tsi
İran, İngiltere ve Fransa'ya petrol vermeyecek İran, İngiltere ve Fransa'ya ham petrol ihracatının durdurulduğunu duyurdu.


İran haber ajanslarının Petrol Bakanlığı Sözcülüğüne dayandırdıkları habere göre karar Avrupa Birliği'nin Temmuz ayından itibaren İran petrolüne getirdiği yasağa misilleme olarak alındı.

İran Dışişleri ve Petrol bakanlıklarının kararına göre, artık İngiliz ve Fransız petrol şirketlerine ham petrol ve petrol ürünleri satılmayacak.

Sözcü Ali Rıza Nikzad Rahbar, İran'ın petrolünü satacak yeni müşteriler bulacağını söyledi. Tahran yönetimi, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Yunanistan ve Portekiz'in Tahran Büyükelçilerini 15 Şubat'ta Dışişleri Bakanlığına davet etmiş ve AB'nin İran'dan petrol alımını yasaklayan kararını gözden geçirmelerini istemişti.

AB, İran'a yönelik yaptırımlar listesine petrolü de eklemiş ve 1 Temmuz'dan itibaren bu ülkeden ham petrol ithalatını durdurma kararı almıştı. Bölge muhabirleri, İran'ın kararının, fiilen çok büyük bir etkisinin olmasının beklenmediği yorumunu yaptı. Fransa geçen yıl petrolünün sadece yüzde 3'ünü İran'dan satın almıştı. İngiltere'nin satın aldığı miktarın ise çok daha az olduğu belirtiliyor.

AB, İran'a yönelik yaptırımları nükleer silah geliştirmeye çalıştığı gerekçesiyle artırmıştı. İran nükleer programının tamamen elektrik enerjisi üretme amaçlı olduğunu söylerken bazı Batılı ülkeler Tahran'ın gizlice nükleer silah geliştirmeye çalıştığını düşünüyor.

bbctürkçe 

Bu haber 506 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,864 µs