En Sıcak Konular

Yunan Bakan'ın sözlerine sert tepki

19 Şubat 2012 22:11 tsi
Yunan Bakan'ın sözlerine sert tepki Dışişleri Bakanlığı, "Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas’ın, ülkemize ilişkin kullandığı ifadeler yadırganmıştır" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas’ın 16 Şubat 2012 tarihinde yaptığı bir konuşmada Türkiye hakkında söylediği sözlere sert tepki gösterdi.

Stavros’un, NATO Genel Setreteri Anders Fogh Rasmussen’in de katılımıyla Atina’da düzenlenen bir konferans sırasında yaptığı konuşmaya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas’ın yaptığı konuşmada, ülkemize ilişkin olarak kullandığı ifadeler yadırganmıştır" ifadeleri yer aldı.

Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkilerinin olumlu bir gündem temelinde yürütmeye verdiği önemin ilgili tüm taraflarca bilindiğine işaret edilen açıklamada, Yunanistan makamlarının tavrının, Türkiye ile Yunanistan’ın eş zamanlı olarak NATO ittifakına katılmalarının 60. yıldönümünün kutlanmasının iki ülke arasındaki olumlu gündemi güçlendirmesi beklentilerine karşılık vermediği ifade edildi.

Dimas’ın, Yunanistan’ın NATO üyeliğinin bu ülkenin Türkiye’den gelen tehdit algısı üzerinde bir değişikliğe yol açmadığını belirttiği konuşmasına atfen yapılan açıklamada, "Yunan makamlarınca bu tür iddia ve ithamlara hasredilmesi müttefiklik ruhuna uymadığı gibi, önem atfettiğimiz ve tesisi için yoğun çaba gösterdiğimiz ilişkilerimizdeki olumlu gündemle de bağdaşmamaktadır" denildi.

Açıklamanın son bölümünde şu ifadeler yer aldı: "Yunanistan’la mevcut sorunların aşılabilir olduğuna inanmaktayız. Bu sorunların kalıcı bir çözüme kavuşturulması için çaba göstermeye devam edeceğiz, ancak büyük önem verdiğimiz NATO başta gelmek üzere, çok taraflı işbirliği platformlarını ikili sorunların çözüm yeri olarak görmemekteyiz. Bu vesileyle Yunanistan’ı, ikili sorunları basın yoluyla veya verimli işbirliği platformlarını zaafa uğratmak pahasına değil, iki dost ve müttefik ülke olarak birlikte çözme konusunda çaba göstermeye davet ediyoruz".

Bu haber 828 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,272 µs