En Sıcak Konular

ABD Başkonsolosluğu önünde NATO protestosu

18 Şubat 2012 18:34 tsi
Türkiye'nin NATO üyeliğinin 60. yıl dönümü 'NATO ve Füze Karşıtı Birlik' tarafından ABD'nin İstinye'de bulunan İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Polisin konsolosluğun bulunduğu sokağı her iki taraftan bariyerlerle kapattığı eylemde gruTürkiye'nin NATO'ya üyeliğinin 60. Yılını protesto etmek için aralarında çeşitli parti ve çok sayıda sivil toplum örgütü tarafından oluşturulan NATO ve Füze Karşıtı Birlik üyesi yaklaşık 150 kişilik grup, ABD'nin İstinye'de bulunan Başkonsolosluk girişinde toplandı. Eylem öncesi polis konsolosluğun bulunduğu sokağı her iki yönden de bariyerlerle kapatarak geniş güvenlik önlemi aldı. İstinye Park önünde toplanarak konsolosluğa yürüyen grup polis bariyerleri önünde durdu. 'NATO ve füze kalkanına hayır. Emperyalizme ve Siyonizme kalkan olmayacağız' , 'Emperyalistler ve işbirlikçi uşakları Ortadoğudan defolun' , 'Emperyalizme ve Sİyonizme kalkan olmayacağız' , 'Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak. NATO ve füze kalkanına geçit yok' yazılı pankart açan grup uzun süre ABD ve hükümet aleyhinde sloganlar attı.

Grup adına bir açıklama yapan Veysel Şahin, emperyalizmin dünya halklarına yönelik saldırı ve katliam örgütü olarak kurulduğunu öne sürdüğü NATO'ya Türkiye'nin 60 yıl önce 18 Şubat 1952 tarihinde girdiğini hatırlattı. NATO'nun 63 yılının katliamlarla, işgallerle ve darbelerle dolu olduğunu savunan Şahin, "Milyonlarla insanı katletmiş, onlarca ülkeye askeri operasyonlar düzenlemiş, darbeler örgütlemiş ve oralarda işbirlikçi uşak iktidarlar kurarak emperyalizmin sömürü ve baskı düzeninin askeri ayağı olma görevi yapmıştır NATO." dedi.

NATO'nun bugün başta Amerika olmak üzere üyesi olan tüm güçlerin vurucu gücü olarak görevini yapmaya devam ettiğini belirten Şahin, NATO'nun yakın tarihteki operasyonlarını anlattı. Hükümetin politikalarını eleştiren Şahin, Türkiye'nin derhal NATO'dan çıkarak Türkiye'deki üslerin kapatılmasını istedi.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,050 µs