En Sıcak Konular

Muhaliflerin nefesi, Esed'in ensesinde

18 Şubat 2012 17:46 tsi
Muhaliflerin nefesi, Esed'in ensesinde Suriye'de 11 aydır dalga dalya tüm ülkeye yayılan yönetim karşıtı gösteriler, başkent Şam'ın merkezine de ulaştı. Şam'ın Mezze semtinde Beşşar Esed'in sarayının yakınında gerçekleşen gösteriye, on binlerce kişi katıldı.

Suriye'de yönetim karşıtı gösteriler; daha önce Hama, Humus, Dera, Deyr Ez Zor, İdlib ve başkent Şam'ın banliyölerinde yoğunlaşırken, Şam'ın merkezinde ilk kez kalabalık bir şekilde toplanan muhalifler, gövde gösterisi yaptı. Suriye güvenlik güçleri tarafından öldürülen 3 kişinin cenaze törenine katılan on binlerce kişi, Esed yönetimi aleyhine slogan attı. Yoğun yağmur ve kar yağışına rağmen, toplanan kalabalık tekbir getirerek, taşıdıkları muhalif bayraklarıyla, "Neden korkuyorsunuz Allah bizimle, Şehidin babası başını dik tut, Burası Mezze" şeklinde sloganlar attı. Gösterinin yapıldığı Mezze semti genellikle zenginlerin yaşadığı sakin bir yer olarak biliniyor.

Öte yandan gösterinin yapıldığı semtin yakınında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in Tişrin Sarayı bulunuyor. Esed'in sarayının yaklaşık 1 kilometre yakınında ilk kez yapılan bu denli dev gösteri, ülkede büyük yankı uyandırdı. Protesto gösterisi; "göstericilerin nefesi Esed'in ensesinde" şeklinde yorumlanırken, muhaliflerin başkentte de seslerini çıkartabildikleri görüldü. Başkent Şam, ilk kez gösterilerin başladığı tarihten bu yana muhaliflerin bu şekildeki kalabalık bir gösterisine sahne oluyor.

Bu haber 696 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,753 µs