En Sıcak Konular

Almanya'da koalisyon ortakları görüşmeleri tamamladı

18 Şubat 2012 13:55 tsi
Almanya'da iktidarda bulunan koalisyon ortakları, Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un istifasından sonra yeni cumhurbaşkanı adayı arayışıyla ilgili dün akşam başlattıkları görüşmeleri, bugün beklenenden çok daha önce tamamladı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, bugün başbakanlıkta Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı olan Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı olan Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler ile bu partilerin Federal Meclis grubu başkanlarıyla yaptığı görüşmenin 2 saatte tamamlandığı bildirildi.

Koalisyon ortaklarının, bugün muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi yöneticileriyle bir araya gelebileceği ve en geç yarın bir cumhurbaşkanı adayının belirlenebileceği belirtildi.

Yeni cumhurbaşkanı adayının ismi henüz belli olmazken, "Kölner Express" gazetesi, en güçlü cumhurbaşkanı adayı olarak görülen Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere'nin, Washington'a yaptığı bir ziyaret sırasında aday olmayacağını açıkladığını yazdı.

Öte yandan, Hannover Savcılığı, dün görevinden istifa ettiğini açıklayan Christian Wulff hakkında, Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olarak görev yaptığı dönemde görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle bugün soruşturma başlattığını açıkladı.

Savcılığın sözcüsü Hans-Jürgen Lendeckel, yaptığı açıklamada, Wulff'un dokunulmazlığının kaldırılmasıyla birlikte soruşturmanın doğrudan başladığını belirterek, soruşturma hakkında şimdilik başka bir açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Zengin bir aile dostundan uygun şartlarla kredi aldığı için geçen yılın Aralık ayında baskı altına giren Wulff hakkında, daha sonra da işadamlarının villalarında tatil yaptığı iddiaları ortaya atılmış, son olarak da film şirketi sahibi David Groenewold ile birlikte yaptığı bir tatilin konaklama masraflarını Groenewold'a ödettiği iddiası üzerine savcılık soruşturma başlatmak için Federal Meclis'ten Wulff'un dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunmuştu.

A.A.Bu haber 579 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,463 µs