En Sıcak Konular

Rum kesiminden Türkiye'ye cevap

18 Şubat 2012 13:54 tsi
Rum kesiminden Türkiye'ye cevap Dışişleri Bakanlığı'nın, doğalgaz arama ihalesine gösterdiği tepkiye rağmen Rumların bu konuda "kararlı" olduğu bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin kıta sahanlığında yabancı şirketlerin izinsiz petrol/doğal gaz faaliyetlerinde bulunmalarına, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir şekilde izin vermeyeceği ve kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumak için gerekli her türlü tedbiri alacağını vurgulamıştı. Bakanlık açıklamasında KKTC'nin bölgedeki haklarının korunması için her türlü desteğin verileceği de belirtilmişti.

Rum Dışişleri Bakanlığı ise bu konuda karşı bir açıklama yaparak; Rum hükümetinin, ileri sürülen Türk "tehditleri" ve Ankara'nın meydana getirmeye çalıştığı iddia edilen gerilim ortamına rağmen; doğalgazla ilgili planlamalarını hayata geçirme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "BM ve AB üye ülkesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslararası topluma mensup başka herhangi bir devlet gibi, toprağı ve deniz üzerinde; münhasır ekonomik bölgesi/kıta sahanlığı üzerindeki egemenlik hakları da dâhil olmak üzere, uluslararası hukuktan doğan bütün egemenlik haklarını kullanmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti, ayrım gözetilmeden, tüm halkının ekonomik kalkınması ve refahı için; özellikle hidrokarbon yatakları hususunda, doğal zenginliklerinden istifade etme konusunda hareket etmeye kararlıdır."

Bu haber 893 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,928 µs