En Sıcak Konular

Yunanistan'a yol gözüktü!

18 Şubat 2012 10:24 tsi
Yunanistan'a yol gözüktü! Troyka, Atina'nın Euro'dan çıkış planını hazırlıyor

AB Komisyonu, AB Merkez Bankası ve IMF (troyka), Yunanistan’a borçla mücadele konusunda zayıf notu verdi.

Habertürk'ün aktardığına göre, pazartesi günü yapılacak AB maliye bakanları zirvesi öncesi yayımlanan raporda Atina’nın halen yüzde 165 seviyesinde bulunan toplam kamu borcunun GSYH’ye oranını, 2020’ye kadar hedeflenen yüzde 120 seviyesine çekemeyeceği belirtildi. Raporda Atina’nın tasarruf planını eksiksiz olarak uygulaması halinde bile bu oranın yüzde 129 seviyesinin altında kalmayacağı duyuruldu.

Uzmanlar pazartesi günü yapılacak zirvede Atina’ya kredi desteği verilmesinin yanı sıra ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkarılmasına yönelik ilk işaretlerin de gündeme gelebileceğini belirtiyor. Diğer yandan Yunanistan hükümeti ikinci kurtarma paketi için AB ve IMF tarafından istenen 325 milyon Euro’luk kesinti boşluğunun ana ve ek emeklilik maaşlarından yapılacağını duyurdu.

Buna göre bin 300 Euro’nun üstündeki maaşlardan yüzde 12 kesinti yapılacak, buna kamu kurum ve bankalarının yüksek maaşlı birinci sınıf emeklileri de dahil olacak. Denizcilerin emekliliklerinden kesinti oranı yüzde 7 ile sınırlı tutulacak.

‘BIRAKIN ATİNA İFLAS ETSİN’

Dünyanın önde gelen yatırımcılarından ABD’li Jim Rogers, yaptığı açıklamada Yunanistan'ın iflasına izin verilmesi gerektiğini söyledi. Yunanistan'ın durumunun özel sektör ile borç takası anlaşması olasılığı nedeniyle dünya genelinde piyasaları etkilemekte olduğunu ifade eden Rogers, iflas eden insanların iflasına izin verilmesi gerektiği gibi Yunanistan'ın da iflasına izin verilmesi gerektiğini, Yunanistan'ın bu şekilde varlıklarını yeniden organize edebileceğini ve yeni bir başlangıç yapabileceğini belirtti.

Krizle mücadele konusunda yatırımcılara tavsiyelerde de bulunan kurt yatırımcı emtia gibi gerçek yatırım araçlarını önerdi.Bu haber 1,149 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,161 µs