En Sıcak Konular

Avustralya'da İslam Müzesi kuruluyor

18 Şubat 2012 10:23 tsi
Avustralya'nın Melbourne şehrinde 8 milyon dolara malolacak İslam Müzesi'nin temeli atıldı.

İslam Müzesi'nin temel atma törenine, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Viktorya Başbakanı Ted Baillieu, Federal Bakan Simon Crean, Viktorya Çok kültürlülük Bakanı Nicholas Kotsiras, Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Serdar Cengiz, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve davetliler katıldı.

AA'ya açıklamalarda bulunan İhsanoğlu, tarihi bir gün olduğunu ve böyle bir müessesenin kurulmasının burada yaşayan Müslüman toplumu için ne kadar önemliyse, diğer Avustralya toplumu için de aynı önemi arz ettiğini belirtti. İhsanoğlu, bunun, İslamiyetin, güzellik tarafını, sanat tarafını eğitici bir şekilde sunacağını ve Avustralya'yı oluşturan milletler arasında bir anlayış köprüsü vazifesi üstleneceğini ayrıca İslamiyet üzerinde oluşan basma kalıp düşünceleri de yıkacağını aktardı.

İhsanoğlu ayrıca, teşkilatın kuruluşundan bu yana 42 yıldır Avustralya'ya genel sekreterlik düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunu, bu vesile ile bakanlar ve başbakan ile görüşmelerinin çok faydalı geçtiğini ve gündemdeki Suriye ve Filistin konularında görüş alışverişi yaparak bir işbirliği anlaşmasının imzalandığını ve bu işbirliğinin artarak devam edeceğini dile getirdi.

İslam Müzesinin yapımını üstlenen Fahour ailesini temsilen açıklamalarda bulunan Mustafa Fahour, dünyadaki bir çok müze ile işbirliği içinde olduklarını ve Türkiye'nin de birçok kültürel merkezleri ve müzelerinin olduğunu, ayrıca Katar'daki İslam Müzesi ile işbirliği içinde olduklarını belirtti. Mustafa Fahour, diğer İslam müzelerinden farklı olarak Avustralya'ya özgü bir şekilde tasarımların oluştuğunu, buna örnek olarak müzenin ön kısmının kırmızı çöl kumlarıyla kaplanacağını aktardı. Ayrıca İhsanoğlu'nun müzeye hediye olarak getirdiği Çininin kendileri için çok güzel bir hediye olduğunu dile getirdi.

Viktorya Çok Kültürlülük Bakanı Nicholas Kotsiras ise Avustralya'da Çin, Helenik, İtalyan ve Yahudi müzelerinin olduğunu, çok önemli olan İslam Müzesi'nin yer aldığını ve bu projenin Avustralya'nın kültürüyle kaynaşması ve çok farklı olması açılarından önemli olduğunu, bu sebeple Avustralya eyalet hükümetinin projeye 500 bin dolarlık bir katkıda bulunduğunu aktardı.

Federal Bakan Simon Crean da müzenin sadece İslami kesimi temsil eden bir simge olmadığını aksine Avustralya'nın tamamını kapsadığını belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Serdar Cengiz ise kurulacak olan müzenin bir ihtiyaç olduğunu ve diğer toplum ve din mensuplarının ayrı ayrı müzelerinin olduğunu belirterek İslam müzesinin kuruluyor olmasından duyduğu memnuniyeti bildirdi.

Viktorya İslam Konseyi Başkanı Nail Aykan ise projenin Fahour ailesi tarafından yönetildiğini ve amacının İslam tarihinin, kültürünün ve medeniyetlerin Avustralya'da tanıtılması olduğunu ve gerekli görüşmelerin ardından müzede bir Türk köşesi de düşünüldüğünü belitti.Bu haber 509 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,778 µs