En Sıcak Konular

Günay'dan Topkapı iddiasıyla ilgili açıklaması

16 Şubat 2012 13:48 tsi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 'Topkapı Sarayı'nda seks' iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı'nda bir personel ve kadın temizlik işçisinin birlikte yakalandığına ilişkin haberle ilgili ''Kutsal emanetler bölümüyle ilgisi yok, aynı avlu içerisinde bile değil. Bu yaklaşık 1.5 ay önce bize gelen bir olay. Gazetenin yazdığı gibi açık bir olay yok. Şüphe sadece, somut bir olay yok. Ama şüphe üzerine bundan 1.5 ay önce gereken önlemler alınmış. Birisi temizlik işçisi bir şirket elemanı ve şirketine iade edilmiş, diğerinin de yeri değiştirilmiş Topkapı'dan çıkarılmış'' dedi.

Bakan Günay, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü toplantı salonunda ''Türkiye'de Kültür ve Turizm Verileri 2002-2011'' kitabının tanıtımında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Günay, ''Anadolu'daki sinemaların desteklenmesine yönelik bir teşvik çalışması vardı? Ne durumda?'' sorusu üzerine, ''Çalışıyoruz o konuda. Sinemaya verdiğimiz destek ortada, buna devam ediyoruz. Ayrıca teşvik etmek istiyoruz. Anadolu'da bir sinema var, bir salon. Devamı için elektrik, su desteği ile yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir de bizden desteği geri ödemiş, başarılı gişe yapmış, toplum tarafından sevilmiş filmlerin yapımcısına, senaryo yazarına teşvik vererek yeni bir film yapmasını özendirmek, bunun ayrıntıları üzerinde çalışıyor arkadaşlar. Henüz netleşmedi ama destek sistemimiz aynen sürüyor'' diye konuştu.

Günay, sanat filmlerine desteklerinin de sürdüğünü ifade etti.

''7 yıldızla ilgili bir çalışma söz konusu mu?'' sorusunu ise Günay, şöyle yanıtladı, ''Şu an öyle bir çalışmamız yok. 5 yıldız var, özel belge var, aile standartlarımız var. 7 yıldız bir piyasa aldatmacası. Dünyada da böyle bir sınıflandırma yok'' dedi.

Günay, toplantının ardından bugün basında yer alan Topkapı Sarayı'nda kutsal emanet odası ve harem girişinin de olduğu 3'üncü avludaki bir odada bir personel ve kadın temizlik işçisinin uygunsuz yakalandığına ilişkin habere ilişkin şunları söyledi:

''Kutsal emanetler bölümüyle ilgisi yok, aynı avlu içerisinde bile değil. Bu yaklaşık 1.5 ay önce bize gelen bir ihbar. Gazetenin yazdığı gibi açık bir olay yok. Şüphe sadece, somut bir olay yok.

Ama şüphe üzerine bundan 1.5 ay önce gereken önlemler alınmış. Birisi temizlik işçisi bir şirket elemanı ve şirketine iade edilmiş, diğerinin de yeri değiştirilmiş Topkapı'dan çıkarılmış. Katiyen kutsal emanetler bölümüyle aynı avlu içerisinde bile değil. İstanbul'la ilgili çok güzel bir girişim yaparken, 1.5 ay önceki olayın haber yapılmasını doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum.''

aa

Bu haber 484 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,095 µs