En Sıcak Konular

Atina'da oylama öncesi sert çatışmalar

12 Şubat 2012 21:54 tsi
Yunanistan'ın başkenti Atina'da parlamentoda görüşülen yeni önlemleri protesto eden gösterici gençler ile polis arasında sert çatışmalar yaşanıyor.Sintagma Meydanı ve civar sokaklar, aralıksız atılan molotof kokteyli, havai fişek ve irili ufaklı yangınlar ile adeta ateş topuna dönüşürken, polisin göz yaşartıcı gaz ve gaz bombası ile yoğun müdahalesi sonucu meydanda nefes almak mümkün olmuyor. Öte yandan barışçıl protestolarda bulunan binlerce gösterici, çatışmalar ve yoğun gaza rağmen eylemlerini sürdürüyor.

Kamu ve özel sektör sendikalarının çağrısı ile bugün saat 17.00'da Sintagma Meydanı'nda toplanan on bini aşkın gösterici, parlamento önünde protesto gösterilerinde bulunuyor. Göstericilerin polise taş, mermer, tahta ve çeşitli materyaller atmasıyla artan gerginlik polisin müdahalesi ile devam etti. Daha sonra yüzü maskeli grupların meydana çıkması ile birlikte ortam iyice gerildi. Ellerindeki çekiçlerle önüne gelen her şeyi indiren ve polise fırlatan gruplara polis göz yaşartıcı gaz ve gaz bombası ile karşılık verdi. Eylemciler ise molotof kokteyli, havai fişek ve irili ufaklı onlarca ateş yakarak karşılık veriyor. Taş yağmurunun aralıksız devam ettiği Atina merkezindeki olaylar, son yılların en şiddetli, uzun süreli ve kalabalık grupların karıştığı protesto eylemleri olarak dikkat çekerken, olaylarda onlarca kişi yaralandı. Çok sayıda gözaltı da var.

Atina'da polis ile gençler arasında çatışmalar bütün şiddetiyle devam ediyor. Çatışma ve gerginliklerin, parlamentoda gece yarısı yapılması beklenen oylama sonrasına kadar sürmesi bekleniyor. Bu arada mağazalar da büyük zarar gördü. Bazıları ateşe verildi.

OYLAMA GECE YARISI YAPILACAK

Yunanistan'ı ipten alacak kurtuluş reçetesi olarak değerlendirilen 130 milyar Euro'luk kredi anlaşması ile tahvil takası (PSI) anlaşması için istenen önlemler bu gece yarısı parlamentoda oylanacak. Bugün öğlen başlayan önlem paketine ilişkin görüşmeler, mecliste şimdiye kadar görülmemiş sertlikte sürüyor. Hakaretler havada uçuşuyor. Yunanistan Komünist Partisi milletvekilinin anlaşma metnini Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un masasına fırlatması, ipleri iyice gerdi. Özellikle sol partiler ile hükümet kanadı sık sık kavga ediyor.

Yunan ekonomisinin içerisinde bulunduğu vahim durumu dikkate alan ve başka alternatifleri olmayan çoğu milletvekili, AB ve IMF ile yeni kredi anlaşmasının önünü açacak oylamada kabul oyu kullanacak. İsim okuma usulü ile yapılacak oylamanın gece 01.00 civarında tamamlanması bekleniyor.

(CİHAN)

Bu haber 556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,677 µs