En Sıcak Konular

Ateş Lübnan'a sıçradı

12 Şubat 2012 11:53 tsi
Yaklaşık bir yıldır Suriye'de yaşanan halk ayaklanmasının ve katliamların doğurduğu gerginlik Lübnan'da silahlı çatışmaya dönüştü. Trablus kentinde 2 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Suriye'de geçtiğimiz mart ayından bu yana yaşanan halk ayaklanmasında korkulan senaryoya doğru bir adım daha yaklaşıldı. Suriye'nin komşusu Lübnan'ın kuzeyinde, Sünnilerin çoğunlukta bulunduğu Trablus kentinde Beşar Esad taraftarları ve karşıtları çatıştı. İlk belirlemelere göre çıkan olaylarda en az 2 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı. Lübnan ordusu bölgeye tanklar ve ilave koruma kuvvetleri gönderirken, Trablus ve çevresinde mezhep temelli gerginliklerin had safhada olduğu ifade edildi.

ASKERLER DE YARALI
Trablus'un Sünniler'in yoğun yaşadığı Bab el Tabbane semti sakinleri ile, Alevi ve Şiilerin yoğunlukta bulunduğu Cebel Muhsin mahallesi halkı arasında ilk çatışma önceki gece çıktı. Ölen ya da yaralananın olmadığı bu olayı, dün daha şiddetli çatışmalar takip etti. Beşar Esad karşıtı Bab el Tabbane sakinleri ile Esad yanlısı Cebel Muhsin sakinleri arasında yoğun çatışmalar yaşanırken, olaylar sırasında yaralananlardan bazılarının Lübnan ordusuna mensup askerler olduğu kaydedildi.

HUMUS'TA 25 ÖLÜ
Suriye'de ise ordunun Humus'ta geçtiğimiz haftadan bu yana düzenlediği operasyonlar dün de devam etti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün verdiği bilgiye göre, kentin Baba Amr bölgesinde yoğunlaştırılan operasyonlar sırasında 25 kişi hayatını kaybetti. Suriye ordusu Humus'a giriş çıkışları engellediği için kentten sağlıklı bilgi alınamıyor. Öte yandan, Rusya'nın Birleşmiş Milletler'deki daimi temsilcisi Vilaty Çurkin, Beşar Esad'ın Kaddafi'yle kıyaslanmaması gerektiğini belirtti. Suriye yönetimi ise Tunus ve Libya 'nın Şam Büyükelçiliklerinin boşaltılmasını istedi.

İLK KEZ BİR TUĞGENERAL ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye'nin başkenti Şam'ın merkezinde bir tuğgeneralin uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Suriye resmi haber ajansı SANA'nın bildirdiğine göre, Tuğgeneral İsa el Huli, Rükneddin semtindeki evinden çıkarken kimliği belirsiz saldırganlarca vuruldu. Geçtiğimiz mart ayından bu yana yaşanan halk ayaklanması sırasında öldürülen en yüksek rütbeli Suriye askeri olduğu bildirilen dört çocuk babası el Huli'nin, Şam'daki bir askeri hastanenin başhekimi olarak görev yaptığı kaydedildi. Suriye hükümetinden yapılan açıklamada 'terörist'lerin özellikle sağlık görevlilerini hedef aldığı vurgulandı.

sabah

Bu haber 573 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,011 µs