En Sıcak Konular

Güney Kutbu'ndaki saklı göle ulaşıldı

9 Şubat 2012 11:38 tsi
Güney Kutbu'ndaki saklı göle ulaşıldı Rus bilim insanları Güney Kutbu'nda buz tabakasını dört kilometre delerek altta gömülü bir göle ulaştıklarını açıkladılar.

Güney Kutbu'nda buz kütlesi altında gömülü 300'ü aşkın göl olduğu düşünülüyor. St Petersburg merkezli araştırma enstitüsünden mühendisler, ilk kez bu tip bir göle sondaj yapmayı başaran ekip olarak tarihe geçti.

Vostok adlı gölün tahminen 20 milyon yıldır dünyanın atmosferiyle temasa geçmediği açıklandı. Gölden alınan numunelerin Güney Kutbu'nun geçmişteki yapısı ve iklimi hakkında kilit önemde ipuçları vermesi bekleniyor. Aynı zamanda, buzların altında gömülü sıvı su kütlesinde ne tip canlı organizmalarla karşılaşılacağı da büyük merak konusu.

Gözlemciler, Rus ekibin başarısını Kutuplar'daki en önemli keşiflerden biri olarak tanımlıyor. Sıcaklığın eksi 90 dereceye dek düştüğü bir ortamda çok zor şartlar altında çalışan Rus mühendisler, kilometrelerce kalınlıktaki buz tabakasının dibinde Lüksemburg'un yaklaşık altı katı büyüklüğünde bir gölün yattığını radarlarla tespit etti.

Bu derinlikte suyun sıvı halde bulunması, daha derindeki kaya yatağının sıcaklığına ve üstteki buz tabakasının uyguladığı muazzam büyüklükteki basınca bağlanıyor.

Milyonlarca yıldır atmosferle temasa geçmeyen göldeki mikroorganizmaların bu zaman zarfında dünyadakinden çok daha farklı bir evrim sürecine uğradığı ve yeni şekiller aldığı tahmin ediliyor.

Numuneler üzerindeki araştırma, dünya dışında hayatın nasıl şekillenebileceği konusunda ipuçları verebilir.

Şayet Vostok Gölü'nde canlı varlıklar bulunursa, Jüpiter'in buzla kaplı uydusu Europa'da ya da Satürn'ün yörüngesindeki Enceladus uydusunda da hayat olduğu varsayımı güç kazanacak.

BBC TürkçeBu haber 734 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,792 µs