En Sıcak Konular

Hakan Fidan ve Suriye krizi

9 Şubat 2012 09:32 tsi
Hakan Fidan ve Suriye krizi "Suriye konusunun en can alıcı bir aşamaya geldiği bir süreçte MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın böyle bir yargı girişimine maruz kalması..."

Bir savcının “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağırmaya kalkıştığı MİT Müsteşarı’nın bugünlerdeki en önemli meşguliyet konusu Suriye. Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevinde olduğu dönemden itibaren Türkiye’nin Suriye politikalarının yürütülmesinde en üst seviyede görevler almıştı Fidan. Ayrıntılarını bilen biliyor.

Bugünlerde de iyice kritik bir hale gelen Suriye meselesinde en önemli ve zorlu görevleri üstlenen ekibin başında. Zaten Dışişleri Bakanı Davutoğlu da gelişmeler üzerine hemen “Fidan ve ekibinin görevlerinin hakkını veren, son derece başarılı bir ekip olduğunu” açıkladı biliyorsunuz.

Suriye konusunun en can alıcı bir aşamaya geldiği bir süreçte MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın böyle bir yargı girişimine maruz kalması Türkiye’nin çıkarına olan bir gelişme değil.

...

Görünen o ki ABD bir taraftan Şam rejiminin yıkılmasını istiyor, ama askeri müdahale seçeneğinden de uzak duruyor. Buna bakarak Obama yine kendisi ortalıkta görünmeden müttefiklerini seferber ederek amacına ulaşmayı düşünüyor diyebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’nin bu sürecin içine çekilmesi yolundaki gayretleri de anlamlandırmak mümkün.

Türkiye hem komşu ülkeye yönelik bir askeri müdahale içinde yer almanın hem de bu askeri müdahale sonucunda bölgede oluşacak karmaşanın risklerini gördüğü için bu sürecin dışında kalmak istiyor.

Ancak, Washington’un Suriye politikasının asıl amacının Şam rejimini yıkmaktan daha fazlasını içerdiği doğruysa durum biraz daha karmaşıklaşabilir. Asıl amaç bölgede Şii-Sünni gerilimine dayanan bir “soğuk savaş” atmosferi yaratılması ise Türkiye’ye yönelik baskının rengi değişir. Bu durumda Türkiye’nin hem içeriden hem dışarıdan gelen baskılar karşısında göstermekte olduğu direncin anlamı da farklılaşacaktır.

İbrahim Kiras / Star (İlgili kısım)Bu haber 1,507 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,579 µs