En Sıcak Konular

Beşar Esad çıldırdı

6 Şubat 2012 13:09 tsi
Suriye lideri Beşar Esad'in gözünü kan bürüdü...

Suriye güçlerinin Humus şehrine yönelik bombardımanı devam ederken, bugün en az 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Cuma gecesi en az 200 kişinin hayatını kaybettiği Humus'a saldırılar devam ediyor. Aktivistler, bugünkü saldırılarda 15 kişinin öldüğünü, 150 insanın da yaralandığını kaydetti. Şehirdeki hedefler saniyeler içinde üst üste vuruluyor.

Rejime bağlı güçler, Lübnan sınırında yer alan ve muhaliflerin kontrolündeki Zebadani'ye de operasyon başlattı.

Suriye ordusunu terk eden üst düzey yetkili: "Beşşar Esad'ın ordusu bu ay çökmeye yakın"

Suriye'de olayların başlamasının ardından orduyu terk eden General Mustafa El Şeyh, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ordusunun bu ay çökmeye yakın olduğunu iddia etti.

İngiltere'de yayımlanan The Telegraph gazetesiyle mülakat yapan El Şeyh, "Ordu Şubat ayında çökecek" dedi. El Şeyh, ordunun çökmesine neden olacak gerekçeler arasında askeri personel, silah ve askeri teçhizat sıkıntısını gösterdi.

El Şeyh, Suriye ordusunun yönetim yanlısı milisler ve Nusayri unsurlarıyla takviye edildiğini, buna rağmen ordunun bir aydan daha fazla dayanamayacağını ileri sürdü.

Suriye'deki krizin Arap dünyasının tamamını tehdit ettiğini söyleyen El Şeyh, "Mevcut durum çok tehlikeli, bir nükleer reaksiyon gibi tüm bölgeyi tehdit ediyor" dedi.

El Şeyh, 37 yıl hizmet ettiği ordudan Esad rejiminin yönetim karşıtı ayaklanmaları şiddetle bastırması üzerine kaçmıştı.

Askerlerin Hama kenti yakınlarındaki bir köyde cinsel saldırı olayına karışması üzerine orduyu terk ettiğini bildiren El Şeyh, ordunun artık "çılgın bir ölüm makinesi" haline geldiğini düşündüğünü, 15 günde çözüm bulunmazsa tüm bölgenin ateşe düşeceğini iddia etti.

El Şeyh, BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın vetosu yüzünden Güvenlik Konseyi dışından çok acil müdahale beklediklerini, Kosova ve Fildişi Kıyısı'nda olanlara benzer bir koalisyon istediklerini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu: "BM zirvesinde ülkelerin Suriye'ye müdahale kararına zorlanmasının, söz konusu ülkenin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, çözüme katkı sağlamayacağı kanısındayız"

Çin, BM'nin Suriye konusundaki karar tasarısıyla ilgili olarak ülkelerin Suriye'ye müdahale kararına zorlanmasının, Suriye'deki çözüme katkı sağlamayacağını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Veymin Pekin'de düzenlenen basın toplantısında, Suriye'deki şiddetin sona ermesi için Çin'in yapıcı bir rol üstlenmek istediğini belirtti.

Liu, Çin'in BM'nin Suriye'ye ilişkin oylamasına aktif olarak katıldığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Fakat ne yazık ki durumu görüşülen ülke, şu anda ciddi bir bölünme tehlikesi geçiriyor. Böyle bir dönemde bu ülkeye yapılması öngörülen müdahaleye olumlu oy kullanmamız mümkün değildi. Burada evet kararı vermemizin ne BM'nin bütünlük ilkesine ne de problemin çözümüne faydası olurdu. Dolayısıyla karşı oy kullandık."

Bu tür uygulamaların BM Güvenlik Konseyinin birlik ve otoritesini sağlamayacağını belirten Liu, sorunların da düzgün bir şekilde çözümüne fayda sağlamayacağını söyledi ve şöyle devam etti:

"BM zirvesinde ülkelerin Suriye'ye müdahale kararına zorlanmasının, söz konusu ülkenin bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, çözüme katkı sağlamayacağı kanısındayız"

"Suriye halkının isteklerine saygı duyulmalı"

Liu, ayrıca Çin'e yöneltilen Çin'in Beşar Esad rejimi tarafında olduğu eleştirilerini reddederek, Çin'in Suriye hususunda ne kimseyi koruduğunu, ne de birinden yana taraf olduğunu ifade etti.

"Biz adaleti gözetiyoruz ve sorumlu bir tutum alıyoruz" diyen Liu, Pekin'in Rusya gibi özel bir temsilci heyeti gönderip göndermeyeceği hususunda da kendisinin bir bilgisi olmadığını belirtti.

Liu, Suriye'deki gelişmeleri yakında takip ettiklerini ve Suriye'ye devamlı surette şiddeti durdurma çağrısı yaptıklarını belirterek, özellikle masum halkın can güvenliğinin korunması yönündeki çağrılarını yineledi.

"Suriye halkının isteklerine saygı duyulmalı" diyen Liu, Arap Birliğinin Suriye ile alakalı atacağı yapıcı adımları desteklediklerini belirtti.

Liu, BM'nin Suriye'ye ilişkin tutumunu değerlendirerek, BM'nin Suriye'deki karışık havayı bastırmaya yönelik adımlar atılması ve uluslararası ilişkilerin prensibine uygun hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Çözümün diyalog başta olmak üzere, bölünmeyi önleyici şekilde olması gerektiğini dile getiren Liu, "Bölge istikrarını koruyucu, aktif yapıcı adımlar atılmalı" dedi.

Ürdün Müslüman Kardeşleri, Rusya ve Çin mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu

Ürdün Müslüman Kardeşleri, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye rejiminin kınanmasını öngören karar tasarısını veto eden Rusya ve Çin'in mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu.

El Arabiya'nın haberine göre, Müslüman Kardeşlerin lideri Hammam Said, "Rusya ve Çin, karar tasarısını veto etmekle Suriye halkının öldürülmesine iştirak ettiklerini gösterdiler" diyerek, özgürlük ve itibar isteyen Suriye halkına destek için iki ülkenin mallarının boykot edilmesini istedi.

Vetoların tüm Arap ve Müslüman dünyasına karşı olduğunu söyleyen Said, Suriye'de dökülen kanın "yakın tarihin neredeyse en kötüsü" olduğunu belirtti.

İnsan hakları örgütleri, Suriye'de yönetim karşıtı protestoların başladığı geçen Mart'tan bu yana 6 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Rusya ve Çin, Cumartesi günü, dört ay içinde ikinci kez, Suriye'yle ilgili karar tasarısının kabul edilmesini engellemişti.

Suriye Genel Devrim Konseyi: "Humus'a topçu saldırıları düzenleniyor, 18 kişi öldü"

Suriye Genel Devrim Konseyi, Suriye ordusunun Humus kentinde bugün yürüttüğü operasyonlarda topçu saldırıları düzenlendiğini, 18 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Konsey, Humus kentine bağlı bölgelerde bugün düzenlenen operasyonlarda havan topu kullanıldığını kaydederek, saldırılarda 18 kişinin öldüğünü ifade etti.

Operasyonların düzenlendiği bazı bölgelerde, saldırılara Özgür Suriye Ordusu'na bağlı askerlerin karşılık verdiğini belirten Suriyeli muhalifler, yaralıların sayısı hakkında kesin bir rakam vermedi.

Suriye rejimi, 2005'te Londra saldırılarını planlamakla suçlanan Ebu Musab El Suri'yi serbest bıraktı

Suriye'de Beşşar Esad rejimi, İngiltere'nin başkenti Londra'da 7 Temmuz 2005'te düzenlenen saldırıların planlayıcısı olmakla suçlanan Ebu Musab El Suri'yi serbest bıraktı.

El Arabiya'nın haberine göre, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) yakalamasının ardından 6 yıldır Suriye'nin Halep kentindeki cezaevinde bulunan El Suri, geçen hafta salıverildi.

El Suri'nin serbest bırakılmasının, ABD, İngiltere ve Batılı müttefiklerine, Suriye rejimine arkalarını dönmeleri halinde karşı karşıya kalabilecekleri konusunda bir uyarı olarak yorumlandı.

Mustafa Setmeryem Nasır olarak da bilinen Suriye doğumlu El Suri, terör örgütü El Kaide'nin Avrupa faaliyetlerinin şefi olarak nitelendiriliyor.

Londra'da 2005'te metro istasyonlarında düzenlenen bombalı saldırılarda 52 kişi hayatını kaybetmiş, 700'den fazla kişi yaralanmıştı.

El Suri, Madrid'de 2004 yılında yapılan, 191 kişinin öldüğü tren saldırılarının sorumlusu olarak İspanya tarafından da isteniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı El Suri'nin başına 4,75 milyon dolar ödül koymuştu.

(AA) Bu haber 699 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,026 µs