En Sıcak Konular

Sinekkuşu görevde!

6 Şubat 2012 10:20 tsi
Sosyal ağlarda video paylaşabilen ve cep telefonuyla uzaktan kumanda edilebilen kameralı helikopter herkesi casus yapabilir.

Casus kameralar yıllardır var. Ancak bu kameraların cep telefonu ile uzaktan kumanda edilebileni, anlık video kaydı yapıp Facebook’ta paylaşanı bile çıktı. ABD ordusu da bunun gerçek helikopterini yaptı ama o çektiklerini pek paylaşmıyor.

Akıllı telefonların uzaktan kumanda özelliği televizyonları çoktan aştı. Artık iPhone veya Android’li telefonlarla uzaktan kumandalı araçlar da kontrol edilebiliyor. Bu sistemlere bir de kamera eklenince, iş eğlencenin de ötesine taşındı. Interactive Toy Concepts’in geliştirdiği ve ABD’deki CES 2012 Fuarı’nın gözdesi olan bu “casus-helikopter”, kablosuz ağ üzerinden iOS (iPhone veya iPad) veya Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarla uzaktan yönetilebiliyor. Hareketi mobil cihazla kontrol edilebilen helikopterde dahili kamera bulunuyor ve bu kamera çektiği görüntüleri iPhone veya Android cihazlara canlı olarak aktarabiliyor. Canlı görüntü aktarımının yanı sıra, video kaydı ve Facebook ile Twitter gibi sosyal ağlara anlık video yükleme de yapabilen casus helikopterin, gece uçuşu için LED aydınlatmalı projektörü bile var. Interactive Toy Designs, ayağını yerden kesmek istemeyenleri de unutmayıp, casus-helikopterin ‘davetsiz misafir’ (intruder) adı verilen otomobil versiyonunu da üretmiş. Kişisel mahremiyeti ne kadar ihlal ettiği sorusunu ‘meraklı’ kullanıcısına bırakan bu cihazlardan otomobili 100 dolara, helikopteri ise 120 dolara bu yılın sonbaharında raflarda yerini alacak. Aslında akıllı telefonlarla uzaktan kumanda edilebilen cihazların öncüsü olan “Parrot AR. Drone” da iPhone ve Android cihazlarla kontrol edilebiliyor. Daha çok oyun için geliştirilmiş olan cihazın ön ve altında bulunan çift kamerası ve Wi-Fi bağlantısıyla elde edilen görüntüler, mobil cep telefonu veya tablete aktarılabiliyor.

SİNEKKUŞU GÖREVDE
Kameralı casus helikopterlerin menzili şimdilik 6-7 metre ile sınırlı, ancak bu teknolojilerin bir de ordular tarafından kontrol edilenleri var. Hatta ABD ordusu için geliştirilen 1.8 gigapiksel kameralı “süper casus helikopter” önümüzdeki aylarda Afganistan’da ilk görevine çıkıyor. Boeing’in ürettiği ve “Sinekkuşu” (A160 Hummingbird) adı verilen bu helikopter de insansız uçabiliyor, dikine kalkıp inebiliyor; hatta havada asılı kalabiliyor. 6 kilometre yükseklikten 170 kilometrelik alanı tarayabilen “Sinekkuşu”, aynı anda 65 hedefi izleyebilen 1.8 gigapiksellik kamera sistemine sahip.

haberturk

Bu haber 450 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,266 µs