En Sıcak Konular

Davutoğlun'dan açıklama

4 Şubat 2012 18:35 tsi
Davutoğlun'dan açıklama Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu, bu ülkede son derece kaygı verici gelişmelerin yaşanmakta olduğunu belirtti. Konuyla ilgili birçok dışişleri bakanıyla temaslarını sürdürdüğünü kaydeden Davutoğlu, bunun Türkiye'yi bir komşu ülke olarak ilgilendirdiğini, çatışmaların sona ermesi için ikili düzeyde her türlü çabayı harcadıklarını söyledi.

Davutoğlu, "Umut ederim Suriye halkı bu acıları daha fazla çekmez. Türkiye bu konuda üzerine düşen her şeyi yapacaktır. Her şeyden önce bizim nihai hedefimiz, dost ve kardeş Suriye halkının kan kaybetmesini engellemek ve onların haklı taleplerinin hayata geçirilmesine katkı sağlamaktır. Bu konuda Türkiye, Suriye halkıyla sürdüre geldiği dayanışmayı devam ettirecektir" dedi.

Türkiye'nin insani trajedinin yaşandığı tüm ülkelere yardım etmek gibi bir devlet geleneğine sahip olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İnsani trajedi yaşayan kardeşlerimize, ister Balkanlardan, ister Kafkaslardan, ister Ortadoğu'dan olsun, hangi komşumuzdan gelirse gelsin, her zaman kucak açtık. Bu Bosna savaşında böyle oldu. Irak'ta Saddam'ın baskısından kaçan Kürt kardeşlerimizde böyle oldu. Bugün Suriye için de aynı şey geçerlidir" diye konuştu.

Türkiye'nin dost ve komşu bir ülkede çekilen acılara kayıtsız kalamayacağını kaydeden Davutoğlu, hükümetin bu acıları dindirmek için her türlü çabayı harcayacağını, yardıma ihtiyaç duyan insanlara yardım ederek bu insanları Türkiye'de ağırlayacağını söyledi. Suriye konusunda Rusya Dışişleri Bakanı'yla görüştüğünü, ikili görüşmelerini Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde de sürdüreceğini belirten Davutoğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Türkiye'ye sığınmak istediği şeklindeki iddialarla ilgili bir soru üzerine de bu iddiaların doğru olmadığını ifade etti. Suriye’deki olaylarla ilgili bir tepki de ABD Başkanı Barack Obama’dan geldi. Obama Humustaki katliamı “acımasız vahşet” olarak tanımladı.Bu haber 681 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,813 µs