En Sıcak Konular

Merkel, Çin'den parasal destek sözü aldı

4 Şubat 2012 09:22 tsi
Merkel, Çin'den parasal destek sözü aldı Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülkesini ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile başkent Pekin'de görüştü.

Görüşme sonrası Merkel ile ortak bir basın toplantısı yapan Wen Jiabao, Avrupa'nın Euro'ya istikrar kazandırma çabalarını desteklediğini, ülkesinin Avrupa'nın kurtarma fonları EFSF (Avrupa Finansal İstikrar Fonu) ve ESM'ye (Avrupa İstikrar Mekanizması) nasıl katılabileceğini araştırdığını söyledi. Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözümünün aciliyetine dikkat çeken Wen, Avrupa'nın borç krizinin üstesinden gelebilmesi için EFSF ve ESM aracılığıyla desteğini artırma yolları aradıklarını vurguladı. Bu fonlara daha fazla katkı yapabileceklerini ifade eden Wen, ekonomik büyüme ve finansal sistemin istikrarının sürdürülmesinin yalnızca Avrupa'nın geleceğini değil, aynı zamanda Çin'i de etkileyeceğini söyledi. Wen'in açıklamalarının ardından Euro, dolar karşısında 1,3130 seviyelerinden 1,31889'a dek yükseldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise resmî ziyarette bulunduğu Çin'de, "G-20 üyesi ülkeler olarak Avrupa'daki borçlanma krizinin çözümünde yakınmaktan çok, icraat gerekiyor ve Çin'e bu hususta çok büyük görev düşüyor. Avrupa'daki borç krizinin çözümünde G-20 üyesi ülkeler ve özellikle Çin'e büyük iş düşüyor." açıklaması yaptı. Çin'in başkenti Pekin'deki Çin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde konuşan Merkel, Avrupa'da bir Euro krizi değil, borçlanma krizi olduğunu söyledi. Avrupa'nın bu krizden güçlenerek çıkacağına inandığını ifade eden Merkel, "Avrupa, birkaç sene içerisinde bu krizi de atlatacaktır." dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's (S&P), Euro Bölgesi'nin bu yıl kademeli olarak ılımlı daralmadan çıkmasını bekliyor. S&P Avrupa Başekonomisti Jean-Michel Six, Euro Bölgesi'nin bu yılın ikinci yarısında ılımlı resesyondan kademeli olarak çıkmasının, gelecek yıl ise yüzde 1 büyümesinin beklendiğini, bölgenin büyük ülkelerinin büyümeye geri dönmesinin öngörüldüğünü söyledi. S&P, söz konusu senaryonun gerçekleşme ihtimalinin yüzde 60 olduğuna işaret ederek, çift dipli resesyon riskini yansıtan alternatif senaryonun gerçekleşme ihtimalinin ise yüzde 40 olduğunun altını çizdi. Kuruluş, mevcut yavaşlamanın şiddetini belirleyen üç temel faktör olduğunu belirterek, bunları, önümüzdeki dönemde gelişmekte olan piyasalara talepteki gelişme, Avrupalı tüketicilerin tepkilerindeki belirsizlik ve Avrupalı hükümetlerle Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yatırımcı güvenini artırma kapasitesi olarak sıraladı.

Bu haber 644 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,648 µs