En Sıcak Konular

CHP, 6 bin liralık cezayı tartışıyor

27 Ocak 2012 12:19 tsi
CHP, Anayasa Mahkemesinin verdiği 6 bin liralık cezayı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) götürme olasılığını tartışıyor.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesinin ''Mahkemeyi meşgul etme amaçlı kötü niyetle davrandığına'' için CHP'ye kestiği 6 bin liralık cezaya ilişkin A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.

CHP'nin, bu konuyla ilgili bir girişimde bulunup bulunmayacağına ilişkin soru üzerine Tarhan, bununla ilgili değerlendirme, çalışmalarının bulunduğunu belirtti. Tarhan, her olasılığın düşünüleceğini, bunlar arasında AİHM olasılığının da bulunduğunu bildirdi.Tarhan, cezanın, aynı zamanda, ''muhalefet ve halkın susturulması, hak arama özgürlüğüne darbe'' anlamına geldiğini ifade ederek, para cezasının, özellikle bireysel başvurularda çok büyük tehdit olduğunu iddia etti.

Cezayla, CHP aracılığıyla topluma gözdağı verildiğini öne süren Tarhan, bunun halk için ''susturucu silah'' gibi kullanılmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Tarhan, ''Bizim için CHP'nin bir kez para cezası almasının çok büyük önemi yoktur. Bunun, gelecekteki uygulamaların bir göstergesi, ilk adımı olduğu için Türk halkını tehdit eden boyutlarından endişeliyim'' dedi.

Kendilerine para cezası verildiğini geçen hafta cumartesi günü basından öğrendiğini belirten Tarhan, ''Anayasa Mahkemesi Başkanı, önce basına bilgi vermiş. Bize ise salı akşam üzeri tebligat geldi. Bu da ayrı bir skandal'' açıklamasında bulundu.

-''Başkan'a güvenmiyoruz''-

Her yargı kararının bir gerekçesi olması gerektiğini ifade eden Tarhan, ancak kendilerine verilen para cezası kararında gerekçe bulunmadığını söyledi. Tarhan, ''Siz kötü niyetlisiniz'' denildiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir babayiğit çıksın da bizim kötü niyetimizi ispat etsin. Siz bir davada tarafsınız, sizin davanıza bakan bir yargıç, sizinle ilgili kapalı kapılar ardında dedikodular yapıyor. Bu yargıca siz güvenebilir misiniz, sizin hakkınızda adil bir karar vereceğini düşünür müsünüz? Bizim durumumuz da aynen budur. Sayın Başkan, bu kararlara katılmasın istiyoruz. Çünkü, ABD Büyükelçisi'ne, CHP hakkında dedikodu yapmıştır. Biz Sayın Başkan'a güvenmiyoruz, gerekçeleriyle koyuyoruz. Bir yargıcın sadece tarafsız olmakla kalmaması, kamuoyunda tarafsız olarak da görülmesi gerekir. Sayın Kılıç'ın tarafsız olduğuna inanan bir kimse var mı; zannetmiyorum. Sayın Başkan'ın, CHP ile ilgili tarafsızlığı ortadan kalkmıştır. CHP'nin tarafı olduğu davalarda kararlara katılmamalıdır, talebimiz budur. Bu süreç, emir-demir meselesine dönüştürüldü.''

aa

Bu haber 460 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,726 µs