En Sıcak Konular

Anter'in Türkiye'ye girememe nedeni

25 Ocak 2012 09:51 tsi
Musa Anter'in oğlunun Türkiye'yi 40 yıl, babasının mezarını 20 yıl sonra ziyaret edebilmesinin sebebi ortaya çıktı: 1969'da Stockholm'da 1 Mayıs'a katılmak.

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Kürt yazar Musa Anter’in, yurtdışında bulunan ve 1991’den beri Türkiye’ye girişi yasak olan oğlu Anter Anter, daha önce bir mektupla yardım istediği Başbakan Tayyip Erdoğan’ın özel izniyle geldiği Türkiye’de babasının Mardin Nusaybin’e bağlı Akarsu beldesindeki mezarında dua etti.

Radikal’in telefonla ulaştığı Anter, Türkiye’ye girişini engelleyen yasanın kalkması için bizzat çalışacağını, babasının katillerini bulmak için de yeniden dava açacağını söyledi.

Stockholm’de, Avrupa Kürt Öğrenci Kongresi’ne ve Türk büyükelçiliğine yapılan yürüyüşe katılmak ve yoklama kaçağı olmak gibi gerekçelerle Türkiye’ye girmesi yasak olan Anter Anter’in ‘özel izinle’ yurduna gelme macerası ise işadamı Adnan Yüce ile tanışmasının ardından gerçekleşti. Yüce, “Şanlıurfa’da bana sorunu aktardılar. Ben de ‘Başbakan orada Ape Musa diyor, burada oğlu giremiyor. Bu nasıl iş’ dedim. Erbil’e gidişimde de kendisine misafir oldum. Dönüşte Başbakan’a yazdığı mektubu getirdim” dedi. Yüce’nin girişimleri sonucu, Emniyet Genel Müdürlüğü, ‘Gizli’ ibareli bir yazı yazdı ve “Nedenleri saklı olmak koşuluyla”, ‘insani bazı sebeplerle’ Anter’in 1 aylığına yurda girmesine izin verildi.

BABASININ MEZARINI ZİYARET ETTİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye gelen Anter, dün bütün gün ve gecesini babasının mezarı başında geçirdi. Anter’in isteği Türkiye’de sürekli kalmasının yolunun açılması. “1969’da gittim, 72’de vatandaşlıktan atıldım. Hala nedenini bilmiyorum. Bu girişim de, ‘müsade edin de bir Fatiha okuyayım’ diye oldu” diyen Anter, önümüzdeki günlerde Başbakan Erdoğan’dan da randevu talep edecek. Kürt sorununun çözümü için rol üstlenmek isteyen Anter, “Her ne kadar sorun kökleşse de çözüm için daha umutluyum. İki tarafın oturup bu çileli işten kurtulmamız için müzakere etmesi lazım. Babam ‘ayıp olmuyor mu abi’ derdi. Hakkaten ayıp oluyor. Muhattap kim Öcalan mı, Kandil mi? Oturun, konuşun çözülsün. Yazık oluyor memleketimize. Devamlı bir halkı inkar edersen dağa da çıkar, aya da çıkar. Benim ailemde 13-14 şehit var. Türk tarafı da aynı. Yazık değil mi o askerlere. Bu kanı durduralım.”

MUSA ANTER'İN BİR KİTABI YASAKLANDI

Türkiye’ye gelmesinin ardından babasının bir kitabının yasaklanmasını anlamakta güçlük çektiğini söyleyen Anter, “Bir taraftan çok iyi bir adım atılıyor ve ben Türkiye’ye giriyorum ama bir yandan da aynı dönemde babamın kitapları yasaklanıyor. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.

JİTEM ÖLDÜRDÜ

Musa Anter, 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’ın Seyrantepe mahallesinde uğradığı silahlı saldırıda sol bacağına iki, kalbi ve kafasına birer kurşun sıkılarak öldürüldü. Eski JİTEM’ci Abdülkadir Aygan; Anter’in, kendisinin de içinde bulunduğu tim tarafından JİTEM için öldürüldüğünü söylerken, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Susurluk Raporu’nda, Anter cinayetinin Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ca planlanıp uygulandığı belirtiliyordu.

RADİKAL

Bu haber 556 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,462 µs