En Sıcak Konular

Türkiye NATO'dan atılmalı!

17 Ocak 2012 09:45 tsi
Türkiye NATO'dan atılmalı! Texas Valisi Rick Perry, Türkiye’nin ‘birçoklarınca İslamcı terörist olarak görülen kişilerce’ yönetildiğini iddia ederek, NATO’dan atılmasının zamanının geldiğini söyledi.

South Carolina’da 21 Ocak’ta yapılacak önseçim öncesi kozlarını Wall Street Journal gazetesi ve Fox News’in ortaklaşa organize ettiği açıkoturumda paylaşan 5 Cumhuriyetçi adaydan Texas Valisi Perry, yeni bir gafa imza attı.

Önceki gün öldürülen Taliban askerlerinin cesetlerine işeyen askerleri savunduğu için başta  John McCain olmak üzere Amerikan medyası ve politik çevrelerinin tepkisini çeken Perry, bu kez Türkiye ve yönetimi hakkında oldukça ağır hakaretlerde bulundu.
 
Wall Street Journal - FOX News moderatöründen zaman ayarlı tuhaf soru
 
Açıkoturumun moderatörlerinden Bret Baier’in soruyu soruş şeklinin de en az Perry’nin ağır cevabı kadar hakaretvari ve tuhaf olması dikkat çekti.

Baier’in sorusu: ‘’Vali Perry, İslamist orijinli partinin Türkiye’de iktidara gelmesinden beri öldürülen kadın sayısı yüzde 14 arttı. Basın özgürlüğü Rusya’nın seviyesine geriledi. Türkiye’nin başbakanı Hamas’a kucak açtı ve Türkiye hem İsrail’e hem de Kıbrıs’a karşı askeri güç kullanma tehdidinde bulunuyor. Türkiye’nin bu dönüşümüne bakarak, Türkiye’nin hala NATO’ya üye olarak kalması gerektiğine inanıyor musunuz?’’
 
Bu yanlı ve provokatif soruya Perry’nin tam cevabı ise şöyle oldu:
‘’Açık ki birçoklarınca İslamcı terörist olarak görülen kişilerce yönetilen bir ülke olduğunuz zaman ve kendi vatandaşlarınıza karşı bu tür eylemlerde bulunuyorsanız,  o zaman cevap evet, NATO’dan atılmalı. Bu sadece NATO’da kalıp kalmayacaklarını konuşmanın değil, ABD’nin bu ülkeye yapacağı yardımı sıfıra indirmesinin de zamanı’’
 
Perry ciddi bir aday değil
 
Perry’nin bu sözleri, salondaki Cumhuriyetçilerce alkışlandı.  Rick Perry’nin başkan adaylığı yarışında artık bir iddiası bulunmuyor. Büyük olasılıkla da South Carolina önseçimine katıldıktan sonra yarıştan çekilecek. Analistler, Perry’nin Iowa’dan sonra yarıştan çekilmeyerek, Mitt Romney’nin kazanmasına yardımcı olmaya çalıştığı görüşünde.  Perry, Gingrich ya da Santorum’un tabanından çaldığı oylarla Romney’nin eyaleti kazanmasını sağlamaya çalışıyor.
 
Bu sözler gaflarıyla ünlü Perry’e ait olmayabilir
 
Rick Perry’nin, Cumhuriyetçi Parti adaylık yarışındaki macerasından geriye unutulmaz gafları kalacak.  ABD başkanı seçildiğinde 3 federal bakanlığı kaldıracağını açıklayıp, ancak ikisinin adını verebilen ve canlı yayında üçüncüsünü bir türlü hatırlayamayınca verdiği ‘oops!’ tepkisiyle politik literatüre mizah unsuru olarak geçen biri. Üstelik, yaklaşık 2 ay sonra 3 bakanlığın adını yine karıştırdı.
 
Texas’ın demokrasi standartları
 
Rick Perry, Amerikan tarihinde en çok adam asan eyalet valilerinden biri. Aday olduğundan beri Amerikalı komedyenler bu konuda şakalar yapıyor. İdam edilen bazı mahkumların masum olduğu ortaya çıkmasına rağmen, Perry her fırsatta idamlarla gurur duyduğunu söyledi. Perry, ABD senatörlerinin ‘halk oyu’ ile seçilmelerine de karşı çıkarak, Senatörlerin, eyalet kongerlerince ‘atanmasını’ savunuyor.
 
Şifre ‘terörist’ kelimesi mi?
 
Rick Perry, Pazartesi akşamı sahneye çıkan 5 aday içinde kazanma şansı olmayan tek aday. Wall Street Journal ve Fox News’in ağır tahrik kokan ‘mesaj’ dolu Türkiye sorusunu diğer ciddi adaylara değil de Perry’e sorması dikkat çekti. Peki mesajın amacı neydi? Akıllara, acaba Fox News ile Perry arasında bu soru ve cevap konusunda bir ön görüşme yapıldı mı ihtimali geldi. Eğer öyleyse şifre, cevaptaki ‘terörist’ kelimesinde mi?
 
Her fırsatta ABD’nin federal yasalarını din kurallarına uygun hale getirme vaadinde bulunan ve demokrasiden pek de hazzetmeyen Perry’nin, Türkiye’nin seküler yapısına ya da demokrasisinden endişe duyduğuna inanmak çok zor.

Haber 7

Bu haber 1,033 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,410 µs