En Sıcak Konular

Esed'in açıklamaları yetersiz ve geç

16 Ocak 2012 18:26 tsi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in son olarak halka yaptığı konuşmayı geç kalmış adım olarak değerlendirdi. Gül, "Esed'in yapmaya çalıştıkları çok yetersiz ve geç kalmış açıklamalardır" dedi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Arap dünyasının önemli gazetelerinden Şark'ul Avsat gazetesine yaptığı ve dün yayınlanan röportajında Suriye'deki gelişmeler ve Suriye lideri Beşşar Esed konusunda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, Suriye lideri Esed'in halka sesleniş konuşmasında yaptığı açıklamaları "yetersiz ve geç kalmış" olarak değerlendirdi. Gül, "Bundan 6 ay veya bir sene önce bu açıklamaları yapsaydı belkide bir doğruluğu olurdu. Ancak şu an yapmaya çalıştıkları gerçekten çok yetersiz ve geç kalmış açıklamalardır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Türkiye'nin, Suriye halkının meşru taleplerini desteklediğini söyledi. Abdullah Gül, Suriye lideri Esed ile diyalog kurmadıklarını ifade ederek, "Reformlar konusundaki karar sadece Suriye halkınındır. Ayrıca Türkiye kimseye ne yapıp ne yapmayacağı konusunda fikirlerini dikte etmez. Ancak Ankara muhaliflerle görüş alışverişinde bulunur" dedi.

Halka yönelik şiddet kullanılmasını eleştiren Gül, "Korku duvarı yıkıldıktan sonra halklar meşru taleplerini dile getirmek için sokaklara döküldü. Eğer siz bu talepleri tanklar ve ağır silahlarla bastırmaya çalışırsanız aynı şekilde sert bir tepkiyle karşılaşırsınız" değerlendirmesinde bulundu.

Irak ve Suriye'de bir iç savaştan endişe ettiğini kaydeden Gül, ancak her iki ülkede de bu tehlikeyi atlatacağını olan inancını dile getirdi.

(CİHAN)



Bu haber 480 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,660 µs