En Sıcak Konular

Hakim kararını açıkladı

16 Ocak 2012 16:52 tsi
Hakim kararını açıkladı Nöbetçi hakim, İlker Başbuğ'un tahliye talebini reddetti.

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkındaki tutuklama kararını veren Nöbetçi Hakim Vedat Dalda, kararının arkasında durdu.

Başbuğ'un tutuklanmasının ardından avukatı İlkay Sezer, itirazın son gününde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek karara itiraz etmişti. Avukat Sezer, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu 20 sayfalık dilekçesinde, hakim Vedat Dalda'nın verdiği tutuklama kararını düzeltmesini ve Başbuğ'un serbest bırakılmasını talep etmişti. Talebinin nöbetçi hakim tarafından reddedilmesi halinde ise itiraz dilekçesinin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından değerlendirilmesini istemişti.

Dilekçeyi değerlendiren Vedat Dalda, kararında direnerek itiraz dilekçesini İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin heyetine gönderdi. Dalda verdiği kararda, yapılan itirazın ardından cumhuriyet savcılığından görüş istendiğini bildirdi. Dosyayı yeniden değerlendirdiğini kararında belirten Dalda, "Başbuğ hakkında toplanan deliller, suçların vasıf ve mahiyeti, şüphelinin üzerine atılı suçları işlediğine ilişkin kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların varlığının halen devam ediyor olması, atılı suçların CMK 100/3. maddesinde sayılan katalog suçlardan olması ve şüphelinin durumunda bir değişiklik olmaması" hususlarının da dikkate alındığında yapılan itirazın reddine karar verildiğini belirtti. Dalda, dosyanın tüm ekleriyle beraber İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine gönderilmesine karar verdi. 

Bu haber 944 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,312 µs