En Sıcak Konular

PKK'nın sigortası bozulacak mı?

16 Ocak 2012 14:09 tsi
'Silah Kürtlerin sigortasıdır' diyen Leyla Zana, aynı zamanda terör örgütü PKK'nın neden silah bırakamayacağını da anlatıyor

Devlet, PKK'nın anladığı dilden konuşuyor. Bilek güreşini kazanın söz sahibi olduğu Güneydoğu'da, iktidar Zana'nın bahsettiği PKK'nın sigortası olan silahın etkisini minimize etmeyi hedefliyor. KCK baskınları sigortayı besleyen tellerin devre dışı kalması aynı zamanda.

SİLAH NEDEN ÖNEMLİ?

"PKK neden şiddeti tırmandırıyor?" sorusunun cevabı çözüme giden yolun kilometre taşı. "Silah Kürtlerin sigortasıdır" diyen Leyla Zana, aslında bir gerçeği ifade ediyor. Çünkü örgüt silah olmadan Kürtleri yönetemeyeceğini biliyor.

SİLAH OLMAZSA PKK OLMAZ

Korkutma ve silah PKK'nın olmazsa olmaz yöntemi. KCK operasyonları PKK'nın kurduğu korkunç yapılanmanın temeline atılan bombadan farksız. "Zalim" gördükleri devlete karşı en büyük güvenceleri olan silahla tehdit ederek, adım adım cephede mevzi kazanma stratejisini izliyorlar. Görüldüğü silah PKK'nın varlık nedeni. Bu anlamda eski TKP'nin bölgedeki liderlerinden Mustafa Dağcı'nın Neşe Düzel'e yaptığı açıklamalar çarpıcı.

SİLAHLA DEDİĞİNİ YAPTIRMA DÜŞÜNCESİ

Silahın Kürt sorununun çözümü için nasıl hayati araca dönüştüğünü Dağcı, şu sözlerle anlatıyor: "PKK silahlı mücadelesini devlete karşı yapmadı. Devlete ilk saldırısını 1984'te Eruh'ta yaptı. PKK, 1980 öncesindeki silahlı mücadelesini, Kürt siyasi hareketlerine ve siyasetçilerine karşı yapılandırdı."

 

12 Eylül dönemi ve 90'lı yılların Türkiye'si yok artık. Muhtemelen de bunu sezen PKK, 2011'in yazında terörü tırmandırmasının altında da bu yatıyor. Star gazetesine konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın açıklamaları Kürt ve terör sorunu konusunda hükümetin yeni dönem stratejisinin ipuçlarını veriyor.

2012 KRİTİK YIL

Atalay "Türkiye bu sorunu artık kökten çözecek. Ve AK Parti hükümetleri dönemi bunun için çok büyük fırsattır" şeklindeki sözleriyle iddialı konuşuyor. Dahası var. İki ayaklı bir yapıdan söz ediyor. "Terör varsa bununla ilgili mücadeleler her zaman en güçlü şekilde yürüyecektir" diyen Atalay, PKK'yı minimize etmenin planlarının kararlılıkla süreceğinin mesajını veriyor. Anlık istihbarat ve devletin tümü birimlerinin koordineli çalışmasıyla "tam saha pres"in PKK'yı sarstığı kesin. Ancak çalışmaların nasıl sonuç vereceği havaların açılmasıyla netleşecektir.

AÇILIMDA YENİ ADIM SİNYALİ

Sorunun diğer boyutu Kürt sorunu ile ilgili. Yeni adımların atılacağının sinyalini Atalay, işte bu sözlerle veriyor: "Terörle mücadele diğer sorunların çözülmesi için yeterli değildir, ayrı çalışma gerektirir. Biz de bu çalışmaları yapıyoruz yapacağız."  Başbakan Erdoğan'ın aylar öncesinde dediği gibi "terörle mücadele siyasetle müzakere" sözü bu politikanın altının önceden doldurulduğunun da işareti.

BDP PKK'DAN AYRI HAREKET EDEMEZ

Ancak bu siyaset ayağında BDP, iktidarın ajandasında yok. 2 milyonu aşkın seçmenin temsil ettiği parti iradesini Kandil ve İmralı'ya bıraktı. BDP'nin Kandil'e yaslanması aslında, hükümete yeni dönemde izlediği "PKK'yı halktan koparma" politikası için fırsat sunuyor. İlk açılım sürecindeki DTP ve BDP'nin tavrı, Habur'da yaşananlar, kuşkuyla yaklaştıkları bu partiyi tamamen defterden silmelerine yol açmış görünüyor.Bu haber 638 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,260 µs