En Sıcak Konular

Merkel'e 'Euro' itirazı artıyor

12 Ocak 2012 14:27 tsi
Merkel'in Sarkozy ile anlaştığı mali işlem vergisinin sadece Euro bölgesi ülkelerinde uygulamaya konması uygulanmasına partisinden de itirazlar yükseliyor

'Euro bölgesinde mali işlem vergisi' konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Fransız Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy ile anlaşmasına rağmen Almanya'da karşı itirazlar yükseliyor. Liberallerin ardından Şansölye'nin partisinden de mali işlem vergisinin sadece Euro bölgesi ülkelerinde uygulamaya konmasına karşı çıkanların sayısı artıyor. AP başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan SPD'li Martin Schulz da Merkel'den "Avrupa Tahvilleri" konusundaki inadından vazgeçmesi istedi.

Mali işlem vergisinde Merkel'e Birlik Partileri (CDU/CSU) Meclis Grup Başkan Yardımcısı Michael Fuchs, karşı çıktı. Benzer görüşleri Merkel'in partisi Hıristiyan Demokratlardan (CDU) Finans Uzmanı Burkhard Balz da savundu. Rheinische Post gazetesine konuşan Fuch, böyle bir verginin sadece Euro bölgesindeki 17 ülkede uygulanmasının Almanya'daki finansçı ve yatırımcıları Londra ya da Stockholm'e kaçıracağını ve Almanya'yı zayıflatacağını söyledi. Bu tür bir verginin G-20 ülkelerin genelinde uygulanmasının mantıklı olduğunu belirten Fuchs ya da en azından AB'nin 27 üye ülkesinde başlatılması gerektiğini vurguladı.

Hanoverische Allgemeine gazetesine konuşan Balz ise, Merkel ve Sarkozy'nin yaklaşımına karşı çıktı ve bu tür bir verginin en azından AB üyelerinde uygulanması gerektiğini söyledi. Balz, "Euro bölgesinde uygulanması pek fazla bir şeyi değiştirmez." şeklinde konuştu.

Öte yandan AB'nin enerji işlerinden sorumlu Komiseri Günther Öttinger ise Merkel ve Sarkozy'nin vardığı anlaşmayı savundu. Öttinger 'en azından başlangıç olarak böyle bir adıma ihtiyaç olduğunu' öne sürdü.

MERKEL, ALMANLARA KRİZLE İLGİLİ TÜM GERÇEĞİ SÖYLEMİYOR

Bu arada Avrupa Parlamentosu'nda başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Alman Sosyal Demokrat politikacı Martin Schulz, Hıristiyan Demokrat Parti CDU'lu Başbakan Angela Merkel'e "Avrupa Tahvilleri" konusundaki inadından vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Merkel'in borç krizinde 'Avrupa Bonoları'na karşı tutumunu eleştiren Schulz, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte Şansölye'nin bu tavrından vazgeçmemesi halinde borç krizinin derinleşeceği uyarısında bulundu. "Merkel, Almanlara krizle ilgili gerçeğin tamamını söylemiyor." diyen Schulz, Merkel'in Avrupa Merkez Bankası konusundaki politikalarını da eleştirdi.

AP'de Sosyalist Grubun Başkanı olan Matin Schulz 17 Ocak'taki seçimde AP başkanlığı görevini üstlenecek. Halihazırda Polonya'nın eski Başbakanı Jerzy Buzek'in oturduğu koltuğa Alman politikacı oturacak. 1994'ten beri AP milletvekili olan Schulz, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekle tanınıyor.

Bu haber 493 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,726 µs