En Sıcak Konular

Güney Akım iznini Ukrayna'ya hatırlattı

11 Ocak 2012 17:16 tsi
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Ukrayna'nın daha düşük fiyata daha az doğalgaz ve anlaşmada revize talebi üzerine Türkiye'nin Rusya'ya Güney Akım doğalgaz boru hattının inşası ile ilgili verdiği izni hatırlattı.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller'i kabulünde konuşan Medvedev, "Türkiye'nin kararının ardından Güney Akım'ın inşasında yeni bir ivme kazanılacağını umuyoruz" dedi.

Rusya'nın Kuzey Akım, Karadeniz'in altından geçerek Türkiye'ye ulaşan Mavi Akım ve yıl sonunda inşası başlayacak Güney Akım doğalgaz boru hatları ile Avrupa'ya ulaşımda yeni alternatif yollar kazandığını hatırlatan Medvedev, "Ukrayna dahil önemli kararlar alırken, tüm bu faktörler dikkate alınmalı. Ukraynalı ortaklarımız da Avrupa'ya ulaşımda Gazprom'un bir çok alternatifi olduğunu anlamak zorunda. Taşıma sistemi masrafları ve hisseler ekonomik sorunlar. Ancak yaşam gelişiyor ve tüm bunlar dikkate alınmak zorunda" uyarısı yaptı.

Gazprom'un 2011 çalışmaları ile ilgili bilgi veren Miller ise 513 milyar metreküp doğalgaz üretimi gerçekleştirildiğini, bunun 150 milyar metreküpünün de Avrupa pazarına satıldığını kaydetti. 2010'a göre Avrupa piyasalarına 13 milyar metreküp daha fazla doğalgaz satışı olduğunu ifade eden Miller, "Ekonomik krize rağmen bu rakam yakalandı. Ukrayna üzerinden sevkiyat ise 5 milyar metreküp daha az oldu. Bunda Türkiye'ye Mavi Akım üzerinden geçişin fazla olması, Kuzey Akım'ın devreye girmesi ve diğer nedenler etkili oldu" dedi.

Miller Güney Akım'la ilgili Türkiye'nin inşaat izni verdiğini, kazmanın yıl sonu ya da 2013 başında vurulacağı bilgisini aktardı.

Ukrayna ile yaşanan sorunla ilgili bilgi veren Miller, 2019'a kadar yıllık 52 milyar metreküp doğalgaz alım anlaşması olmasına rağmen, 2011'de toplam 27 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştiğini söyledi. Kalan kısmın anlaşma çerçevesinde "al ya da öde" kapsamında olduğunu ve yüzde 80'inin ödenmesi gerektiğini ifade eden Miller, anlaşmada herhangi bir yenilemenin de imkansız olduğunu hatırlattı. Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevkiyatın en pahalı yol olduğunu belirten Miller, gelişen diğer alternatiflerle ilgili de açıklamada bulundu.

Türkiye'nin Güney Akım izni Rusya'da bayram havasında karşılanırken, Başbakan Vladimir Putin Ankara'nın verdiği sözleri yerine getirdiğini, güvenilir ortak olduğunu vurgulamış, Türkiye'nin izin notasını da "yılbaşı hediyesi" olarak değerlendirmişti.

(CİHAN)

Bu haber 583 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,653 µs