En Sıcak Konular

Romney yine kazandı

11 Ocak 2012 11:44 tsi
ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adaylığı yarışında Mitt Romney, ikinci eyaletten de zaferle çıktı.

Cumhuriyetçi Parti'nin 2012 seçimleri için başkan adaylığı yarışının ikinci durağı New Hampshire eyaleti oldu. 250 bine yakın seçmenin oy kullandığı eyalette, beklenildiği gibi eski Massachusetts Valisi Mitt Romney rakiplerini açık farkla geride bıraktı. Oyların tamamına yakınının (yüzde 95) sayıldığı eyalette Romney, yüzde 40 oy oranıyla birinci sırada yer aldı.

Romney'yi, yüzde 23 oranla Teksas milletvekili Ron Paul takip etti. İlk ön seçimlerin yapıldığı Iowa'daki seçimlere katılmayan ABD'nin eski Pekin büyükelçisi ve eski Utah valisi Jon Huntsman, New Hampshire'dan yüzde 17 oranla üçüncü olarak çıktı.

Eski meclis başkanı Newt Gingrich, yüzde 10 oran alırken, Iowa'da hızlı bir çıkış yakalayan ve Romney'den sonra en fazla oy alan aday olan Rick Santorum, aynı dalgayı New Hampshire'da yakalayamadı. Santorum, yüzde 9 oy aldı.

Iowa'da ağır bir yenilgi alan Teksas Valisi Rick Perry ise New Hampshire'da yarışmamıştı. Nitekim Perry, bu eyalette yüzde 1 oy oranına sahip oldu.

ROMNEY'NİN ELİ GÜÇLENDİ
Bu seçim sonuçlarıyla Romney'nin eli daha da güçlendi. Hatta Romney, Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı yarışı tarihinde, Iowa ve New Hampshire'ın 1970'li yıllarda ilk ön seçimlere ev sahipliği yapan eyaletler olmasından beri, her iki eyaleti de kazanan ilk Cumhuriyetçi aday oldu.

Liberal ve bağımsız seçmenlerin ağırlıklı yer kapladığı ve işsizlik ortalamasının ülke ortalamasının altında olduğu New Hampshire'daki zaferinin ardından Romney, şimdi üçüncü durak olan South Carolina'ya kendine daha güvenle gidecek.

Bunun yanında, Romney'nin kendi partisini ''Obama karşısında yarışabilecek tek aday'' olduğu yönünde ikna etmesi de bu sonuçlarla kolaylaşıyor.

Romney'nin kendine güveni, seçim sonuçlarının belli olmasından sonra New Hampshire'lılara seslendiği konuşmasında da göze çarptı.

Sık sık alkışlarla kesilen konuşmasının büyük bölümünde Obama'yı hedef alan Romney, şimdiden Cumhuriyetçilerin 2012 Başkan adayı olmuş gibi konuştu. Romney, ''Bugün sonuçları kutluyoruz, ama yarın tekrar işe koyulacağız'' diyerek, art arda iki seçim zaferine rağmen rehavete girmeyip, işi sıkı tutmaya devam edeceğinin sinyalini verdi.

GÖZLER GÜNEY CAOLİNA'DA
Şimdi Cumhuriyetçiler 21 Ocak'taki Güney Carolina seçimlerine gözlerini dikti. Çünkü, muhafazakar kesimin yoğun olduğu bu eyalet, adayların ''yaprak dökümü''nün başlayabileceği yer de olabilir.

Iowa'da sonuncu sırada çıkan Minnesota milletvekili Michelle Bachmann yarıştan çekilirken, New Hampshire'da ise tüm adaylar, seçim sonuçları belli olduktan sonraki konuşmalarında ''yarışa devam'' mesajı verdiler.

Bu noktada, üç eyalette de gerilerde kalan adayların South Carolina'da da kendilerini sınadıktan sonra yarıştan çekilme ihtimalleri bulunuyor.

En fazla desteği ılımlı Cumhuriyetçilerden alan Romney'nin South Carolina'da ise işi biraz daha zor, çünkü bu eyalette ekonomik sıkıntılar nispeten daha fazla, işsizlik oranı yüksek ve seçmenlerin çoğunluğunu muhafazakarlar oluşturuyor. Ancak Romney'nin ilk iki eyaletteki ön seçimleri kazanmış olmasının, Cumhuriyetçi seçmenleri, Obama'yı yerinden edebilecek tek adayın kendisi olduğuna ikna edebileceği ve bunun da onları, desteklerini kendisi üzerinde birleştirmeleri sonucunu doğurabileceği yorumları yapılıyor.

aaBu haber 500 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,330 µs