En Sıcak Konular

Dışişlerinden Roj TV açıklaması

10 Ocak 2012 20:11 tsi
Dışişleri Bakanlığı, Roj TV ile ilgili açıklama yaptı

. Bakanlık, Danimarka'da ROJ TV ile ana şirketi "Mezopotamya Yayıncılık A/S" aleyhine 2005 yılında başlatılan soruşturma süreci sonucunda 2010 yılında ceza davası açıldığını hatırlatarak, "Bu dava kapsamında bugün (10 Ocak) açıklanan kararda Kopenhag Şehir Mahkemesi, ROJ TV ve ana şirketinin 5,2 milyon DKK para cezasına çarptırılmasına hükmetmiştir. Dava sırasında iddia makamı, ROJ TV'nin PKK terör örgütü ile ilişki içinde bulunduğunu, 1999 yılında İngiltere'de, 2004 yılında Fransa'da yasaklanan MED TV ve MEDYA TV'nin devamı olduğunu, çok sayıda somut delile dayanarak, şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlamıştır." dedi.

Kopenhag Şehir Mahkemesi verdiği kararda, PKK'yı terörist bir örgüt olarak nitelediğine dikkat çeken bakanlık, "ROJ TV'nin PKK adına propaganda yaptığını ve terörizmi ilerlettiğini, kanalın PKK tarafından kontrol ve finanse edildiğini belirterek, ROJ TV'nin PKK ile bağlantısını açıklıkla ortaya koymuştur. Mahkeme ayrıca, ROJ TV çalışanlarının PKK ile yakın ilişkide bulunduklarını vurgulamıştır.

Mahkeme, Danimarka Ceza Kanunu'nun müsadereyi düzenleyen hükmünün soyut bir hak olan yayıncılık lisansını kapsamayacağını belirtmiş ve bu gerekçeyle ROJ TV yayıncılık lisansının müsaderesi talebini reddetmiştir. Karar, bu açıdan eksik kalmıştır. Bu eksikliğin giderilmesini ve ROJ TV'ye yayın lisansını veren makam olarak Danimarka Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun Mahkemenin vermiş olduğu kararı inceleyerek lisansı müsadere etmesini bekliyoruz." dedi.

Mahkemenin kararı, AB üyesi bir ülke tarafından PKK iltisaklı basın-yayın organlarının PKK terörizmi ile ilişkisini açıkça ortaya koyması bakımından önemli olduğunu vurgulayan bakanlık, "Şurası muhakkaktır ki bu karar uluslararası alanda terörle mücadele bakımından emsal teşkil edecektir. Bu karar ışığında, AB üyesi ülkelerdekiler başta olmak üzere, uydu üzerinden yayın hizmeti sunan tüm şirketlerden, PKK terör örgütünün faaliyetlerine ve örgüte destek sağlayan ROJ TV benzeri kuruluşların yayınlarına hiçbir koşulda izin vermemelerini önemle bekliyoruz." dedi.

(CİHAN)

Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,118 µs