En Sıcak Konular

Terörden doğan zararlar karşılanıyor

10 Ocak 2012 11:22 tsi
Şırnak'ta terör olayları nedeniyle zarara uğrayan vatandaşlara, 8 yılda 234 milyon 71 bin lira ödeme yapıldığı bildirildi.

Vali Vahdettin Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılında yürürlüğe giren ''5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun'' kapsamında Şırnak'ta Valilik bünyesinde oluşturulan komisyonlara yapılan 29 bin 932 başvuru dosyasından 20 bin 213'ünün sonuçlandırıldığını, kalan 9 bin 719 dosyanın incelemesinin ise sürdüğünü söyledi.

Komisyonun görüşmelerinde anlaşarak sulhname imzaladığı kişilere ödenmek üzere talep edilen para miktarının toplam 255 milyon 529 bin lira olduğunu bildiren Vali Özkan, bunun 234 milyon 71 bin lirasının ödendiğini kaydetti.

-''Titiz bir çalışma yürütülüyor''-

Özkan, terörden zarar gören insanların, hem bireysel hem ailevi hem de sosyal yönden rehabilitasyonunun çok önemli olduğunu belirtti. Bu konudaki çalışmalarının en önemlisinin çıkarılan yasa ile vatandaşların zararlarının karşılanması olduğunu vurgulayan Vali Özkan, şöyle dedi:

''Şırnak'ta terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında yaklaşık 30 bin dosyamız vardı. Bu 30 bin dosyanın çok kısa bir süre içerisinde yani bir yılda 15 bini sonuçlandı. 5 bin dosya ise daha önce sonuçlandırılmıştı. Toplam 20 bin dosya bu şekilde sonuçlanmış oldu. Geriye kalan 10 bin dosyanın da 1 yıl içerisinde sonuçlandırılması yönünde bir stratejimiz var. Şimdiye kadar 234 milyon lira para ödenmiş oldu. Yaklaşık 10 bin dosya da duruyor. Bunların içinde hakkaniyete uygun bir şekilde vatandaşın zararı neyse tespit edip ona uygun şekilde ödeme yapıyoruz. Bazen öyle bir şey oluyor ki vatandaşın zararı kendi beyanının üstünde çıkabiliyor, altında çıkabiliyor, hiç çıkmayabiliyor. Ama esas olan buradaki dosyaların tek tek incelenmiş olması ve 234 milyon liranın terörden zarar görmüş vatandaşlarımıza tevdi edilmiş olmasıdır.''Bu haber 530 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,660 µs