En Sıcak Konular

Neonazi cinayetleri için özel komisyon

9 Ocak 2012 17:16 tsi
Almanya'da göçmen kökenli esnaflara yönelik cinayetler işleyen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin takibinde yapılan hataların hesabı yetkili güvenlik birimlerine sorulacak.

Almanya Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD), Yeşiller Partisi'nin güvenlik birimlerinin yaptıkları hataları ve ihmalkarlıkları araştırması için Federal Mecliste Araştırma Komisyonu oluşturulması girişimine destek vereceği bildirildi.
Komisyon, iç istihbarat teşkilatlarının ve polisin söz konusu terör örgütünün takibinde yaptıkları hataların yanında suç eylemlerinin aydınlatılması konusunda yapılan hataları da araştıracak. Böylece eyaletler adına çalışan üst kademeli memurların da komisyona hesap vermesi istenecek.

Dokuz göçmen kökenli esnafın öldürüldüğü cinayet serisinin aydınlatılmasında ve katil teröristlerin gözden kaçırılmasında Thüringen ve Sachsen eyaletlerinin iç istihbarat teşkilatlarının ihmalkar davrandıkları öne sürülüyor. Parti fraksiyonları, kurulması amaçlanan komisyonun görevine Nisan ayında başlayabileceğini ifade ediyor. Bu zamana kadar komisyon üyelerinin, dosyaları incelemek için zamana ihtiyaçları olduğu kaydedildi.

Öte yandan Thüringen Anayasayı Koruma Dairesinin Zwickau merkezli terör hücresinin gözlemlenmesinde yapılan hatalardaki rolünü araştıran Thüringen Komisyonu, iç istihbarat teşkilatlarının aşırı sağcı teröristler Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe hakkında ne bildiklerini ve bu teröristlerin 1998 yılından beri yer altına girip hiç fark edilmeden cinayetleri nasıl işlediklerini araştırmaya devam ediyor. 23 Kasım 2011 tarihinde göreve başlayan komisyona Federal Mahkemenin eski baş hakimlerinden Dr. Gerhard Schäfer başkanlık ediyor.

Bunun yanında güvenlik birimlerinin, başkent Berlin'de de faili meçhul saldırı ve cinayetlerde Neonazi terörü izi aradığı kaydedildi.

(CİHAN)

Bu haber 558 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,181 µs