En Sıcak Konular

'Fransa kendi tarihiyle yüzleşsin'

9 Ocak 2012 13:57 tsi
'Fransa kendi tarihiyle yüzleşsin' Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransız Senatosu'na sunulan 'soykırımı inkar' tasarısının tüm AB ülkelerinde uygulanması yönelik girişimini değerlendirdi.

Bağış, "Fransa kendi tarihiyle yüzleşsin. Sonra çuvaldızı bize batırsın. İğneyi kendisine batırmadan bu tür şeylere kakışmasın." dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-Hollanda diplomatik ilişkilerinin 400. yıl dönümü nedeniyle eski Senato Başkanı Rene Van Der Linden'i kabul etti. Kabulde basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Bağış, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Fransız Senatosu'na sunulan 'soykırımı inkar' tasarısının tüm AB ülkelerinde uygulanması yönelik girişimini değerlendirdi. Bu konuda bir risk görmediğini vurgulayan Bağış, "Bunun birkaç sebebi var. İçine düştükleri karamsar tablodan, yaklaştıkları seçimi kaybetme korkusundan şuan saçmaladıklarını bütün dünya yakından takip ediyor. En son Cezayir Başbakanı'nın büyük bir baskı altında yaptığı açıklamada Cezayirlilere Stockholm Sendromu yaşatma çabaları ortaya çıkıyor. Cezayir'in akıllı siyasetçileri kendi başbakanlarını düzeltecek açıklamalar yaptı. Fransa'nın böyle bir girişiminin Avrupa Birliği çevresinde çok ciddiye alınacağını zannetmiyorum. Biliyorsunuz Avrupa Birliği bu tür konularda oybirliği ile karar alıyor. 27 ülkenin 27'sinin böyle bir saçmalığı onaylayacağını kabul etmiyorum. Çünkü AB içerisinde Türkiye'nin üyeliğini istismar eden çevreler olduğu gibi, Türkiye'nin AB için ne kadar elzem olduğunu biler daha çok sayıda dostumuz ve müttefiğimiz var. O ülkelerin gerekli duyarlılığını göstereceğinden kimsenin şüphesi olması. Bu konuda hukukta yanımızdadır. Başbakanımız yedi yıl önce Ermenistan'a gönderdiği mektubun cevabını net bir şekilde alamamıştır. Biz Ermenistan'a hodri meydan diyebilmiş bir iktidarız. Başbakanımız Ermenistan'a siz kendi tarihinizle yüzleşmeye hazırsanız ben kendi tarihimle yüzleşmeye hazırım diyen tek siyasetçi olmuştur. Hadi hodri meydan biz arşivleri açtık. Ermenistan'da arşivleri açsın. 1915 tarihinde Türkiye ile müttefik olan ve olmayan ülkelerde arşivlerini açsın. Almanya'nın, İngiltere'nin, Fransa'nın arşivlerinde neler var görelim. Boston'da bulunan vakıflarının arşivlerinde ne var görelim. Bunu sadece Türk-Ermeni tarihçiler değil dünya genelinden gelen akademisyenler incelesin. Fransa kendi tarihiyle yüzleşsin. Sonra çuvaldızı bize batırsın. İğneyi kendisine batırmadan bu tür şeylere kakışmasın." dedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın başlattığı 'onbaşı' polemiğiyle alakalı Bakan Bağış şu ifadeli kullandı, "BDP eşbaşkanı öncelikle kendi konumunu netleştirsin. TBMM'nin bir milletvekilimi yoksa terörist diyemediği kanlı örgütün sözcüsü mü buna karar versin. Ordu hepimizi gözbebeğidir. Ordu içerisinde her yerde olabileceği gibi yanlış işler yapanlar olabilir. Ordu bunları zaten temizler. Bir kurumu yıpratmaya kalkmak ve halkın gözünde zayıflatmak bu ülkeye yapılacak en ciddi hainliklerden biridir. Buna hiçbirimiz seyirci kalmayız. Ordumuzun arkasındayız. Genel Kurmay Başkanımızda görevini en iyi şekilde yapıyor."

cihan

Bu haber 568 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,151 µs