En Sıcak Konular

Kıbrıs sorunu bir fincan kahveyle çözülmez

7 Ocak 2012 18:31 tsi
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, "Kıbrıs sorunu bir fincan kahveyle, bir yemekle veya dostane bir görüşmeyle çözülmez. Milli davalarımızın peynir ve armut arasında çözüleceğine inanamayız." dedi.

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Boğaz'da kahve içme isteği sorulan II. Hrisostomos, "Bunu yorumlamak istemiyorum, çünkü Başkan, Erdoğan'ın burada bir ayağı daha olması için, birbirine çok zayıf şekilde bağlanmış iki devlet istediğini anlamadıysa üzgünüm. Bunu çok önceden anlaması gerekirdi" şeklinde konuştu.

Rum radyosunun haberine göre II. Hrisostomos, Ortodoks Rumların, Theofania Yortusu olarak kutladıkları dün Larnaka'da "haç atarak suları kutsama" töreni sonrasında yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın önceki akşam Pile'de BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'a verdikleri yemeği değerlendirdi.

II. Hrisostomos, "Dün gece bize, Kıbrıslı Türklerden memnun olduğumuz, kardeşçe yaşadığımız, Kıbrıslı Türklerin Rumlar'dan ayrılmadığı eski zamanlarımızı hatırlattı. Halkımız, arayıp da bulamadığı barışı, sevgiyi ancak o eski güzel günler geri gelirse hissedecek." sözlerini aktardı.

"DOĞALGAZ BİZE İLK KEZ ÜNİTER DEVLETTEN AÇIKÇA SÖZ ETME FIRSATI VERDİ"

12'nci parselde doğalgaz yatakları saptanmasına atıfta bulunan II. Hrisostomos, "Bize ilk kez, açıkça üniter devletten söz edebilme fırsatı verildiğine inanıyorum. Tanrının bize gönderdiği hediye ile hepimiz mutlu yaşayabiliriz. Kıbrıslı Türklerin de birlikte yaşamamızın çıkarlarına olduğunu anlamasını diliyorum." ifadelerine yer verdi.

(CİHAN)

Bu haber 565 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,992 µs