En Sıcak Konular

Hükümetten önemli karar

6 Ocak 2012 08:09 tsi
Hükümetten önemli karar Hava operasyonuyla 35 kişinin yaşamını yitirdiği Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyüne gümrük kapısı kuruluyor.

Yeni kararı açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yöre halkının legal sınır ticareti yapması için gerekli çalışmaları da yapacaklarını bildirdi.

IRAK'LA GÖRÜŞME YAPILIYOR


Bir grup gazeteciyle makamında sohbet toplantısı düzenleyen Bakan Hayati Yazıcı, Hakkari'ye bağlı Üzümlü ve Derecik'te iki ayrı sınır kapısı kurmak için yaklaşık 1,5 yıldır çalışma yürüttüklerini, Şırnak'ın Gülyazı köyünü de son gelişmeler üzerine bu çalışmalara dahil ettiklerini söyledi. Yazıcı, Gülyazı'ya kurulacak gümrük sınır kapısıyla ilgili teknik çalışmalara hemen başlandığını, Irak hükümeti ile de bu konuda görüşme takviminin yürüdüğünü belirtti.

Yazıcı, sınır kapısının açılmasının ardından sınır ticaretinin geliştirilmesi için de gerekli girişimleri başlatacaklarını söyledi. Yazıcı, sınır ticaretinin sağlanmasında Irak'ın da yapması gereken işlemler olduğunu belirtirken sınır kapısını açarak kaçakçılık yerine iki ülke vatandaşları arasında sınır ticaretinin önünü açacaklarını ve ticareti legal hale getireceklerini söyledi. Yazıcı, "Ticari aktivitenin gelişmesi ve yöre halkının geçimini sağlaması için sınır geçiş kapısını sınır ticaretine dönüştürmek istiyoruz" diye konuştu.

Yazıcı, kaçakçılıkta kullanılan TIR, otomobil, gemi ya da benzer araçlara yasa gereği el konulduğuna işaret ederken, sınır kaçakçılığı sırasında kaçakçılar ve kaçak mallarla birlikte yakaladıkları katırlara ise el konulmadığını, geri bırakıldığını söyledi. Yazıcı, kaçakçılıkta kullanılan katırların iyi eğitimli olduğunu, yolu kendiliğinden bulabildiğini belirtti.

bugün


Bu haber 705 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,778 µs