En Sıcak Konular

CHP'den Uludere için meclis önergesi

4 Ocak 2012 11:28 tsi
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin Meclis araştırması açılmasını istedi.

Önergede, “Tarihimizin bu kara lekesinin üstünün örtülmemesi için Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak Uludere’de 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya ilişkin Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na verilen araştırma önergesinin gerekçesinde, şöyle denildi:

“Yaşanan felaketin, toplumsal barışımıza, kardeşliğimize ve birlikte yaşama irademize darbe vurmaması için olayda yakınlarını kaybedenlerin acılarının hafifletilmesi ve yaralarının sarılması için adaletin hızlı ve etkin bir biçimde işleyebilmesi için tarihimizin bu kara lekesinin üstünün örtülmemesi için Anayasa’nın 98’inci, TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

-“HANGİ İSTİHBARAT DAYANAKLARI İLE YAPILDIĞI BİLİNMEMEKTE”-

Bu olayın neden, nasıl, ne şekilde ve hangi koşullarda, hangi istihbarat dayanakları ile yapıldığı ve bu olayın gerçekleşmesinde hangi emir komuta zincirinin takip edildiğinin bilinmediği ifade edilen gerekçede, “Bu olayda hangi kurum ve kişilerin sorumluluğu bulunduğu bilinmemekte ve bunların açığa çıkarılması büyük önem taşımaktadır” denildi.

-“ŞIRNAK RESMİ OTORİTELERİN GRUBUN SINIRI GEÇTİĞİNDEN HABERİ VAR MIYDI?”-

Gerekçede, şu ifadeler yer aldı:

“Şırnak ili resmi otoritelerinin (sivil ve asker) bu kadar kalabalık bir grubun sınırı geçtiğinden haberi olup olmadığı eğer yoksa bunun nedeni ve sorumlularının tespitinin yapılması, söz konusu otoritelerin bu kalabalık grubun sınırı geçtiğinden haberi varsa böyle bir olayın yaşanmasını önlemek için kurumlar arası bir bilgi paylaşımının yapılıp yapılmadığının soruşturulması ve bu doğrultuda tüm bilgi ve belgelerin kamuoyuna açıklanması önem taşımaktadır.”

Önerge TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirse bir araştırma komisyonu kurulacak. Çalışmaların sonucunda hazırlanan rapor kamuoyuna açıklanacak ve ilgili kuruluşlara gönderilecek.


Bu haber 476 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,004 µs