En Sıcak Konular

Şener: İki dil ayrışmaları değil, beraberlikleri pekiştirmeli

22 Aralık 2010 20:44 tsi
TÜRKİYE Partisi (TP) Genel Başkanı Abdullatif Şener, ‘iki dil’ tartışmasının Türkiye’de ayrışmaları derinleştiren değil, aksine farklılıkların yanında birlik ve beraberlikleri pekiştiren bir misyon üstlenmesi gerektiğini söyledi.

Partisinin birlik ve dayanışma gecesine katılmak üzere Mersin’e gelen Abdullatif Şener, partilileriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. Ardından İstiklal Caddesi’ndeki tantunici dükkanını açtıktan sonra Anadolu Basın Birliği (ABB) Mersin Şube Başkanı Selman Özipek’i ziyaret etti. Burada gazetecilerin ‘iki dil’ tartışmasını hatırlattığı Şener, tartışmaların belirli bir düzen ve belirli bir ortamda sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Şener, “Ne yazık ki, bugün Türkiye’de bir ‘kavram kargaşası’ var. Herkes bir şey söylüyor, farklı yorumlar yapılıyor. Konu üzerinde yeni kavgalar yapılıyor. Tüm bunların yanındaki mevcut ayrışmalar daha da derinleştirilmek isteniyor. Bu tür konular Türkiye’de ayrışmaları derinleştiren değil, aksine farklılıkların yanı sıra birlik ve beraberlikleri pekiştiren bir misyon üstlenmesi gerek” dedi.

Her zaman arzulanan ve beklenen sonuçların ortaya çıkmadığına dikkat çeken Şener, bugün Türkiye’yi yöneten ve iktidarda yer alanların bu durumun en büyük sorumluluğu taşıdığını, yaşanan sürecin yanlış yönetilmesi halinde ülkede bir kargaşa ortamı doğabileceğini savundu. Türkiye’nin ‘demokratik açılımı’ 2 yıla yakın bir süredir tartıştığını, bu süreçte sert demeç ve kavgaların ise gündemi meşgul ettiğini hatırlatan Şener, “Buna rağmen projeyi ortaya atan iktidar, konunun ‘içindekiler’ bölümünü hala doldurmamıştır. Hükümet, ‘içindekiler’ bölümü olmayan bir metni piyasa sürmüş ve üzerinde kavga yapmıştır. Önce CHP ve MHP ile ardından da BDP ile kavga ederek konuyu bir kavga konusu haline dönüştürüp, bunun üzerinden de ülkede ayrışmayı derinleştiren, kini ve nefreti körükleyen Başbakan ve mevcut siyasi iktidardır. İktidar olmak demek,; sorumlu olmak demektir” diye konuştu.

İki dil tartışmasıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nca yapılan açıklamayı değerlendirmesi de istenen Şener, Türkiye’nin bir ‘hukuk devleti’ olduğunu, hukuk devletinde kurum ve kurallar olduğunu, hangi kurumun yetkisi ve sınırlarının ne olduğunun da Anayasa ve yasalarda ortaya konulduğunu belirtti.

hurriyet

 

 Bu haber 530 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,920 µs