En Sıcak Konular

Yeni Zelanda 60 yıllık UFO belgelerini açıkladı

22 Aralık 2010 13:45 tsi
Yeni Zelanda 60 yıllık UFO belgelerini açıkladı Yeni Zelanda Savunma Gücü, son 60 yıldır gizli tutulan UFO belgelerini bugün açıkladı. Belgelerde yer alan birbirinden ilginç “uzaylılarla karşılaşma vakasında”, ayak numarası 440 olan uzaylılar bile bulunuyor.

Gizliliği kaldırılan belgelerde, Tanımlamayan Uçan Cisim’lerin (UFO) ve onları kullanan Dünya dışı varlıkların neye benzediğine dair oldukça net ifadelerin yanı sıra, kulağa çılgınca gelen tanımlar var.

Belgelerde UFO’larla karşılaştıklarını anlatan insanlar arasında hava kuvvetlerine bağlı personel, yolcu uçağı pilotları ve uçaklarda bulunan yolcular bulunuyor. Hatta, bu kişilerin arasında dönemin Yeni Zelanda başbakanlarından biri de yer alıyor.

Savunma Gücü, yaklaşık iki bin sayfadan oluşan ve 1950’li yıllara kadar uzanan belgeleri 2050 yılına kadar açıklamayacaktı. Ancak bilgi özgürlüğü yasaları altında belgelerin gizliliği ortadan kalktı.

ÇİZİMLERDE NELER VAR

Görgü tanıklarının çizdirdiği uzaylı resimlerinden birisi, insana benzeyen, gümüş-metal görünümlü bir elbise giyen; geniş bir kemer ve başlık veya miğfer takan bir varlığı tasvir ediyor.

1955 yılında hükümete mektup gönderen bir görgü tanığı ise “çok sayıda” uçan daire gördüğünü belirtiyor. Görgü tanığı, “Ben ve yeğenim bir uçan dairenin yerden havalanmasına tanık olduk” ifadesini kullanıyor.

Belgelerdeki en detaylı bilgiler ise uçuşları esnasında gökyüzünde esrarengiz ışıklarlardan bahseden pilotlara ait. Pilotlar, haritalar, konumlandırma verileri ve çizimlerle gördükleri ışıkları belirtmeye çalışmış.

ÇÖZÜLEMEYEN SIR

Yeni Zelanda’nın en esrarengiz UFO hadiselerinden biri, Aralık 1978’de yaşandı. Bir kargo uçağındaki mürettebat, İzlanda’nın Güney Adası kıyılarındaki Kaikoura Adası’nın üzerinde çok sayıda parlak ışıkla karşılaştı.

Yaşanan olay, Yeni Zelanda Televizyonu çekim ekibi tarafından kaydedilen bulanık görüntülerle desteklendi. Ayrıca, radarlarda çok sayıda esrarengiz cisim tespit edildi ancak bu cisimler mürettebat tarafından gözlenmedi.

Belgeler, Kaikoura hadisesine, dönemin Başbakanı Robert Muldoon’un özel bir ilgi duyduğunu belirtiyor. Araştırmacılar, mürekkep balığı avlayan bir teknenin ışıklarını sorumlu tutsa da, olay hiçbir zaman aydınlatılamadı.

Bu olayı inceleyen UFO araştırmacısı Suzanne Hansen, “Bu kesinlikle açıklayamadığımız bir olay” dedi. Hansen, “Ne olduğunu bilmiyoruz anca bu kesinlikle tanımlanamayan veya geleneksel olmayan bir şey” yorumunda bulundu.

Belgeler, bazı görgü tanıkları ne kadar saçma iddialarla geliyor olsa da, yetkililerin her ihbarı dikkatle değerlendirdiğini gösterdi. Değerlendirilen iddiaların birçoğu, görülen cisimlerin “Venüs, meteor, hava balonu ve hatta Ay olduğu” gerekçesiyle göz ardı edilirken, bir tanesinde çok ilginç bir yorum bulunuyor:

“Çizimlerinize bakma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Birçok teşekkür aldılar.”

HürriyetBu haber 1,128 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,627 µs