En Sıcak Konular

Oyuncaklara dikkat!

22 Aralık 2010 12:09 tsi
Kocaeli Çevre Sağlığı Teknikeri Pınar Arslan, çocukların gelişiminde önemli rol oynayan oyuncakların tehlikelerle dolu olduğunu söyledi.

Arslan, anne ve babaların, oyuncak seçiminde çocuklarının yaşlarını dikkate alması gerektiğini ifade etti.

Pınar Arslan, oyuncakların ancak Avrupa Birliği kriterlerine uygun olarak piyasada satılabileceğini söyledi. Piyasada satılan oyuncaklarda bir takım özelliklerin olması gerektiğine dikkati çeken Arslan, “Öncelikle ‘CE’ işareti olmalıdır. Piyasada satılan oyuncaklar üzerinde üreticinin veya ithalatçı firmanın adı, ticaret unvanı, markası ve adresinin bulunması gerekiyor. 0-3 yaş grubu için alınan oyuncakların üzerinde de yaş grubu kullanımına uygun olup olmadığına dair “yaş uyarısı” işareti bulunması gereklidir.” şeklinde konuştu.

Her oyuncakta zorunlu uyarılar ve gerekçeleri içeren Türkçe kullanma talimatı, asgari güvenlik şartlarını taşıdığına dair “CE” işareti bulunması gerektiğini ifade eden Arslan, “Oyuncak satın alırken bu konulara dikkat edilmeli, satılan oyuncaklarla ilgili herhangi bir güvensizlik şüphesi görüldüğünde ise sağlık müdürlüğüne bilgi verilmelidir.” dedi.

Oyuncakların masum gibi görüldüğünü, ancak çocuklar için tehlikelerle dolu olduğunu kaydeden Arslan, kopan oyuncak parçalarının yaş grubuna uymayan çocuklarda yutma veya boğulma riskleri taşıdığını söyledi. Arslan, oyuncaklarla ilgili olarak doğabilecek diğer tehlikeleri ise şöyle sıraladı: “Peluş oyuncaklarda tutuşma, boyalı oyuncaklarda toksik (zehirli) ya da kanserojen riskler, fırlatılan oyuncaklarda batma, vakumlu oyuncaklarda solunum yolu tıkanma, yüksek frekanslı oyuncakların işitme kaybı gibi birçok riskler ortaya çıkabilir.”
 
cihanBu haber 515 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,031 µs